10 sentyabr kuni Isroil qurolli kuchlari Yaman poytaxti Sano shahriga hamda mamlakatning shimolida joylashgan al-Javf viloyatiga havodan zarbalar berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Isroil armiyasi bu hujumlarning asosan harbiy lagerlar, husiylar targ‘ibot boshqarmasi shtabi va yonilg‘i omborlariga qaratilganini ma’lum qildi. Biroq husiylar ushbu da’volarni rad etib, zarbalar fuqarolik infratuzilmalariga qaratilganini bildirdi.
Reuters agentligining xabariga ko‘ra, mazkur havo hujumlari G‘azoda davom etayotgan mojaro fonida Isroil va husiylar o‘rtasidagi qarshi hujumlar silsilasining yangi bosqichi hisoblanadi. Isroil tomoni o‘z bayonotida, bu zarbalar husiylar tomonidan amalga oshirilgan hujumlarga javob sifatida amalga oshirilganini ta’kidladi.
Ular aytishicha, ayni paytda dronlar va yer-yer raketalari Isroil hududiga yo‘naltirilgan edi. Shu bilan birga, husiylar vakillari Isroil harbiy obyektlarini nishonga olgani haqidagi bayonotlarni inkor etdi.
Ularning so‘zlariga ko‘ra, zarbalar sof fuqarolik inshootlariga qaratilgan, jumladan ikki gazeta tahririyatiga ham zarar yetkazilgan. Bu hujumlar natijasida jurnalistlar va oddiy fuqarolar halok bo‘lgan, ko‘plab odamlar jarohat olgan.
Ammo aniq qurbonlar soni haqida ma’lumot berilmadi. Sano shahrining aholisi hujumlarning ikki tog‘ orasida joylashgan va qo‘mondonlik markazi sifatida ishlatiladigan hududga qaratilganini bildirgan.
Guvohlar Isroil zarbalari husiylar mudofaa vazirligini ham nishonga olganini qayd etdi. Yamandagi Husiylar sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu hujumlar natijasida 35 kishi halok bo‘lgan, 131 kishi turli darajada jarohat olgan.
Eronning ko‘magi bilan harakat qilayotgan husiy kuchlari so‘nggi yillarda Qizil dengizdagi tijorat kemalariga va Isroil hududiga qarshi hujumlarni kuchaytirgan. Ular buni G‘azodagi falastinliklarga birdamlik ramzi sifatida tushuntiradi.
Isroil esa o‘z navbatida Yaman hududidagi husiylar nazoratidagi hududlarga, xususan strategik ahamiyatga ega Hudayda portiga muntazam zarbalar berib kelmoqda.

Израиль нанес воздушные удары по территории Йемена
10 сентября вооружённые силы Израиля нанесли воздушные удары по столице Йемена городу Сана, а также по провинции аль-Джауф на севере страны. Об этом сообщил Zamin.uz.
Армия Израиля заявила, что эти атаки были направлены в основном на военные лагеря, штаб пропагандистского управления хуситов и топливные склады. Однако хуситы отвергли эти заявления, утверждая, что удары были нанесены по гражданской инфраструктуре.
По данным агентства Reuters, эти воздушные удары являются новым этапом серии ответных атак между Израилем и хуситами на фоне продолжающегося конфликта в Газе. Израиль в своём заявлении подчеркнул, что эти удары были нанесены в ответ на атаки, совершённые хуситами.
По их словам, в настоящее время дроны и наземные ракеты были направлены на территорию Израиля. В то же время представители хуситов опровергли заявления о том, что они нацеливались на военные объекты Израиля.
По их словам, удары были направлены исключительно по гражданским объектам, в том числе были повреждены редакции двух газет. В результате этих атак погибли журналисты и мирные жители, многие получили ранения.
Однако точное число жертв не сообщается. Жители города Сана сообщили, что удары были направлены на район, расположенный между двумя горами и используемый в качестве командного центра.
Свидетели отметили, что израильские удары также поразили Министерство обороны хуситов. По данным Министерства здравоохранения хуситов в Йемене, в результате этих атак погибло 35 человек, 131 получил ранения различной степени тяжести.
Хуситские силы, действующие при поддержке Ирана, в последние годы усилили атаки на коммерческие суда в Красном море и на территорию Израиля. Они объясняют это как символ солидарности с палестинцами в Газе.
В свою очередь Израиль регулярно наносит удары по территориям, контролируемым хуситами в Йемене, в частности по стратегически важному порту Ходейда.