Amerikalik taniqli tadbirkor va milliarder Ilon Maskning otasi Errol Mask inson umrini uzaytirishga bo‘lgan qiziqishining oshib borayotganini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, uzoq umr ko‘rish va inson organizmining uzoq yashash imkoniyatlarini o‘rganish muhim ahamiyat kasb etadi. Errol Mask ta’kidlaganidek, bugungi kunda odamlar ko‘proq uzoq umr ko‘rishga sarflanadigan resurslarga e’tibor qaratmoqda, tortishish kuchiga emas.
Inson hayotining sifatini va davomiyligini yaxshilash yo‘lida olib borilayotgan tadqiqotlar sog‘liqni saqlash va turmush darajasini oshirish uchun katta ahamiyatga ega. Errol Maskning fikricha, zamonaviy tibbiyot va ilm-fan yordamida inson umrini taxminan 120 yilgacha uzaytirish mumkin.
U misol tariqasida 1914 yilda yevropalik ayollarning o‘rtacha umr ko‘rish davomiyligi 39 yosh bo‘lganini, hozir esa bu ko‘rsatkich 87 yoshga yetganini ta’kidladi. Bu esa sog‘liqni saqlash sohasidagi rivojlanish va hayot sifatining yaxshilanishidan darak beradi.
Shuningdek, Errol Mask Gravitatsiya institutini tashkil etish g‘oyasidan voz kechmaydi. Unga ko‘ra, bu institut insoniyatning makon va vaqt haqidagi izlanishlarida muhim qadam bo‘ladi.
Institutni yaratish uchun taxminan 100 million dollar mablag‘ zarur bo‘ladi. Maskning so‘zlariga ko‘ra, ushbu muassasa orqali olib boriladigan tadqiqotlar insoniyatni kosmosdagi sayohat va vaqtni yanada chuqurroq tushunishga yaqinlashtiradi.

Errol Mask хочет продлить человеческую жизнь до 120 лет
Американский известный предприниматель и миллиардер Илон Маск сообщил, что его отец Эррол Маск проявляет растущий интерес к продлению человеческой жизни. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, изучение долгожительства и возможностей организма человека для долгой жизни имеет важное значение. Как отметил Эррол Маск, сегодня люди уделяют больше внимания ресурсам, направленным на продление жизни, а не на силу притяжения.
Исследования, направленные на улучшение качества и продолжительности жизни человека, имеют большое значение для здравоохранения и повышения уровня жизни. По мнению Эррола Маска, с помощью современной медицины и науки можно продлить жизнь человека примерно до 120 лет.
Он привел в пример, что в 1914 году средняя продолжительность жизни европейских женщин составляла 39 лет, а сейчас этот показатель достиг 87 лет. Это свидетельствует о развитии здравоохранения и улучшении качества жизни.
Кроме того, Эррол Маск не отказывается от идеи создания Института гравитации. По его мнению, этот институт станет важным шагом в исследованиях человечества о пространстве и времени.
Для создания института потребуется около 100 миллионов долларов. По словам Маска, исследования, проводимые в этом учреждении, приблизят человечество к более глубокому пониманию путешествий в космосе и времени.