Andijon to‘qimachilik sanoati rivojida muhim qadam tashlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSHning Sent-Luis shahrida Andijon to‘qimachilik mahsulotlari savdo uyi ochildi. Bu haqda viloyat hokimligi axborot xizmati ma’lum qildi.
Yangi savdo uyi nafaqat do‘kon, balki shourum sifatida ham faoliyat yuritadi. Unda Andijon viloyatida ishlab chiqarilgan zamonaviy kiyim-kechak va turli to‘qimachilik mahsulotlari taqdim etiladi.
Shu bilan birga, u mahalliy va xalqaro xaridorlar uchun doimiy savdo maydoni bo‘lib xizmat qiladi. Sent-Luis shahri AQSHning eng yirik transport va logistika markazlaridan biri hisoblanadi.
Shuning uchun ushbu savdo uyi orqali o‘zbek ishlab chiqaruvchilari mahsulotlarini mamlakatning turli shtatlarida keng tarqatish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Yangi savdo maydonchasi Andijon to‘qimachilik sanoatining eksport salohiyatini oshirish, xalqaro bozorlarga chiqish va mahalliy ishlab chiqaruvchilar uchun yangi imkoniyatlar yaratishda muhim rol o‘ynaydi.
Ochilish marosimida Andijon viloyati hokimi Shohratbek Abdurahmonov, “ITF Group LLC” ijrochi direktori Saidazim Burhonxo‘jayev, mahalliy biznes vakillari hamda O‘zbekiston to‘qimachilik sanoati tadbirkorlari ishtirok etdi. Ushbu loyiha viloyat sanoatining xalqaro maydonga chiqishida yangi bosqich bo‘ladi.

Продукция Андижана была представлена в торговом доме США
В городе Сент-Луис, США, открыт торговый дом продукции текстиля Андижана. Об этом сообщил информационный отдел областной администрации.
Новый торговый дом функционирует не только как магазин, но и как шоурум. В нем представлены современные одежда и различные текстильные изделия, произведённые в Андижанской области.
Кроме того, он служит постоянной торговой площадкой для местных и международных покупателей. Город Сент-Луис считается одним из крупнейших транспортных и логистических центров США.
Поэтому через этот торговый дом узбекские производители получат возможность широко распространять свою продукцию в различных штатах страны. Новая торговая площадка играет важную роль в повышении экспортного потенциала текстильной промышленности Андижана, выходе на международные рынки и создании новых возможностей для местных производителей.
На церемонии открытия присутствовали хоким Андижанской области Шохратбек Абдурахмонов, исполнительный директор “ITF Group LLC” Саидазим Бурхонходжаев, представители местного бизнеса, а также предприниматели текстильной промышленности Узбекистана. Этот проект станет новым этапом выхода промышленности области на международный рынок.