Istanbulda rossiyalik mashhurlar pulini qaytarishdi
Turkiya politsiyasi Istanbulda rossiyalik mashhurlar Valeriya va uning turmush o‘rtog‘i, prodyuser Iosif Prigojinning o‘g‘irlangan mablag‘larini qaytarishda yordam berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hodisa shundan iboratki, mehmonlar taksiga chiqqanlarida haydovchi yo‘l uchun 30 dollar to‘lov talab qilgan va buni oldindan karta orqali to‘lashni so‘ragan. U bir necha marta terminalni qayta-qayta uzatib, Prigojindan kartani qo‘yishni so‘ragan.
Har safar haydovchi prodyuserning plastik kartasidan foydalanib, oxir-oqibat jami 12 ming dollarni to‘rt qismda, har biri 3000 dollardan yechib olgan. Prigojin bu holatdan shubhalanib, taksi avtomobilini suratga olgan va darhol politsiyaga murojaat qilgan.
Qonun xodimlari tezda firibgarni qo‘lga olib, uni kechirim so‘rashga va pullarni qaytarishga majbur qilishgan. Natijada Valeriya va Prigojin barcha mablag‘ni naqd turk lirasida qaytarib olishdi.
Ushbu voqea mehmonlar uchun ogohlantiruvchi misol bo‘lib, sayohat davomida ehtiyotkorlikni oshirish zarurligini ko‘rsatadi. Politsiyaning tezkor harakati tufayli jinoyatchi jazolandi va mablag‘lar egalariga qaytarildi.

В Стамбуле российские знаменитости вернули деньги
Турецкая полиция помогла вернуть украденные деньги российским знаменитостям Валерии и её супругу, продюсеру Иосифу Пригожину, в Стамбуле. Об этом сообщает Zamin.uz.
Суть происшествия заключается в том, что когда гости сели в такси, водитель потребовал оплату в размере 30 долларов за проезд и попросил оплатить заранее картой. Он несколько раз передавал терминал, прося Пригожина вставить карту.
Каждый раз водитель, используя пластиковую карту продюсера, в итоге снял в четырёх частях по 3000 долларов, всего 12 тысяч долларов. Пригожин заподозрил неладное, сфотографировал такси и сразу обратился в полицию.
Сотрудники правоохранительных органов быстро задержали мошенника и заставили его извиниться и вернуть деньги. В результате Валерия и Пригожин получили всю сумму наличными в турецких лирах.
Этот случай стал предупреждающим примером для гостей, показывая необходимость быть осторожными во время путешествий. Благодаря оперативным действиям полиции преступник был наказан, а средства возвращены владельцам.