The Wall Street Journal nashrining xabar berishicha, AQSH prezidenti Donald Tramp Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu bilan telefon orqali suhbatda Qatar poytaxti Dohada HAMAS rahbarlariga zarba berish qarorini aqlga sig‘mas qadam deb atadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Manbalarga ko‘ra, zarba berilgan kuni ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi telefon muloqoti juda keskin kechdi. Netanyahu suhbat davomida Trampga zarba berish uchun imkoniyat juda qisqa bo‘lganini, shuning uchun tezkor qaror qabul qilganini bildirdi.
Shu kuni ularning ikkinchi telefon suhbatlari esa nisbatan iliq va do‘stona ruhda o‘tdi. Tramp o‘sha paytda Netanyahudan zarbaning kutilgan natijani berganini so‘radi.
Shuningdek, Qatar bosh vaziri Muhammad bin Abdul Rahmon bin Jassim Al Tani CNN telekanaliga bergan intervyusida Isroilning Dohadagi HAMAS yetakchilariga qaratilgan zarbasi hozirda garovda saqlanayotgan isroilliklarni ozod qilishga bo‘lgan barcha umidlarni yo‘qqa chiqarganini ta’kidladi. Ushbu voqea xalqaro maydonda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi va turli davlatlar bunga turlicha munosabat bildirmoqda.

Трамп раскритиковал удар Израиля в Дохе
По сообщению издания The Wall Street Journal, президент США Дональд Трамп в телефонном разговоре с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху назвал решение нанести удар по руководителям ХАМАС в столице Катара Дохе безрассудным шагом. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным источников, в день удара телефонный разговор между двумя лидерами был очень напряжённым. Нетаньяху в ходе беседы сообщил Трампу, что возможность для удара была очень ограниченной, поэтому было принято быстрое решение.
В тот же день их второй телефонный разговор прошёл в более тёплой и дружеской атмосфере. Трамп тогда спросил Нетаньяху, принес ли удар ожидаемые результаты.
Кроме того, премьер-министр Катара Мухаммад бин Абдул Рахман бин Джассим Аль Тани в интервью телеканалу CNN подчеркнул, что удар Израиля по лидерам ХАМАС в Дохе уничтожил все надежды на освобождение израильтян, находящихся в заложниках. Это событие вызвало широкие обсуждения на международной арене, и различные страны выразили по этому поводу разные позиции.
Некоторые аналитики отмечают, что этот шаг может усугубить кризис в регионе. Таким образом, ситуация осложняется и остаётся в центре внимания международного сообщества.