O‘zbekiston Afg‘onistondan 57 vertolyotni qaytarishi mumkin
O‘zbekiston Afg‘onistonga tegishli 57 ta harbiy vertolyotni qaytarishi mumkinligi haqida ma’lumotlar tarqaldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Afghanistan International nashrining xabariga ko‘ra, ushbu vertolyotlar 2021 yilda Afg‘oniston hukumatining ag‘darilishi vaqtida mamlakatdan olib chiqib ketilgan edi. Sobiq Afg‘oniston armiyasiga qarashli harbiy texnika 2021 yil avgust oyida Tolibon hokimiyatga kelganidan keyin afg‘on harbiy uchuvchilari tomonidan O‘zbekiston va Tojikiston hududiga olib o‘tilgan.
Pentagon ma’lumotlariga ko‘ra, jami 46 ta havo kemasi O‘zbekistonga, yana 18 tasi Tojikistonga joylashtirilgan. Ushbu harbiy texnikalar orasida Mi-17 va UH-60 turidagi vertolyotlar, shuningdek PC-12, C-208, AC-208 va A-29 rusumli samolyotlar mavjud.
Tolibon hukumati o‘tgan yillar davomida bu texnikalarni qaytarishni bir necha bor talab qilgan, ammo Toshkent va Dushanbe rasmiylari masala bo‘yicha aniq bayonot bermagan. Shu bilan birga, AQShning O‘zbekistondagi elchisi 46 ta uchuv apparat yangi kelishuv asosida O‘zbekiston nazoratida qolishini bildirgan.
AQShning Afg‘oniston bo‘yicha elchixonasi Tojikiston hukumatini samolyotlarni Tolibon hukumatiga topshirmagani uchun minnatdorlik bilan e’tirof etgan. Eslatib o‘tish joizki, 2025 yil fevral oyida «Amerika ovozi» nashri O‘zbekistondan 7 ta vertolyot AQShga o‘tkazilgani haqida xabar bergan edi.

Узбекистан может вернуть из Афганистана 57 вертолетов
Появилась информация о том, что Узбекистан может вернуть 57 военных вертолетов, принадлежащих Афганистану. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания Afghanistan International, эти вертолеты были вывезены из страны во время свержения афганского правительства в 2021 году. Военная техника, принадлежавшая бывшей армии Афганистана, была перевезена афганскими военными летчиками на территорию Узбекистана и Таджикистана после прихода к власти движения Талибан в августе 2021 года.
По данным Пентагона, всего 46 воздушных судов размещены в Узбекистане, а еще 18 — в Таджикистане. Среди этой военной техники есть вертолеты моделей Ми-17 и UH-60, а также самолеты моделей PC-12, C-208, AC-208 и A-29.
Правительство Талибана неоднократно требовало вернуть эту технику за прошедшие годы, однако официальные лица Ташкента и Душанбе не давали конкретных заявлений по этому вопросу. Вместе с тем, посол США в Узбекистане заявил, что 46 летательных аппаратов останутся под контролем Узбекистана на основе нового соглашения.
Посольство США по вопросам Афганистана выразило благодарность правительству Таджикистана за то, что оно не передало самолеты правительству Талибана. Напомним, что в феврале 2025 года издание «Голос Америки» сообщало о передаче 7 вертолетов из Узбекистана в США.