Marsda hayot izlari borligi haqida yangi dalillar topildi
NASA va London Imperial kolleji olimlari Mars yuzasida hayotning dastlabki belgilariga o‘xshash izlarni aniqladilar. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ular Yezero krateridagi jinslarni o‘rganib, ularning tarkibida organik moddalarga va Yerda uchraydigan biokimyoviy jarayonlarga o‘xshash reaksiyalar izlariga duch kelishdi. Ushbu kashfiyot haqida ilmiy maqola nufuzli Nature jurnalida chop etildi.
Olimlar Bright Angel deb ataluvchi yorqin hududdagi toshlarni tahlil qilishdi. Ma’lum bo‘lishicha, bu jinslar tinch suv muhitida, ya’ni ko‘l yoki qirg‘oqda shakllangan cho‘kindi qatlamlaridan tashkil topgan.
Ularning tarkibida temir-fosfat va temir-sulfid bilan boyitilgan mayda tuzilmalar mavjudligi aniqlangan. Mutaxassislar bu tuzilmalar organik uglerod bilan reaksiya natijasida yuzaga kelgan bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Yerda bunday jarayonlar ko‘pincha mikroorganizmlar faoliyati bilan bog‘liq bo‘ladi. London Imperial kolleji professori Sanjiv Gupta fikricha, ushbu kashfiyot katta ahamiyatga ega.
Unga ko‘ra, olingan namunalar Marsda biologik jarayonlar mavjud bo‘lganining eng kuchli dalillaridan biridir. 2021 yildan buyon Yezero kraterida faoliyat yuritayotgan Perseverance marsoxodi Bright Angel hududidan namunalar olib, ularni maxsus kapsulada saqlamoqda.
Ushbu namunalar 2030-yillarda Yerga qaytarilishi rejalashtirilgan. Britaniya kosmik agentligi vakili Mettyu Kuk ham mazkur natijalarni yuqori baholadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, olingan ma’lumotlar Marsda mikrob hayoti uchun sharoit bo‘lganini ko‘rsatuvchi eng ishonchli dalillardan biridir. Garchi yakuniy xulosani ehtiyotkorlik bilan chiqarish zarur bo‘lsa-da, bu kashfiyot insoniyatni “Biz koinotda yolg‘izmizmi?” degan asosiy savolga javob topishga bir qadam yaqinlashtiradi.

Найдены новые доказательства существования следов жизни на Марсе
Учёные NASA и Имперского колледжа Лондона обнаружили на поверхности Марса следы, похожие на первые признаки жизни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Изучая породы кратера Езеро, они наткнулись на органические вещества и следы реакций, похожих на биохимические процессы, происходящие на Земле. Научная статья об этом открытии была опубликована в престижном журнале Nature.
Учёные проанализировали породы в ярком районе под названием Брайт Энджел. Выяснилось, что эти породы сформировались в спокойной водной среде, то есть в озере или на берегу, и представляют собой осадочные слои.
В их составе обнаружены мелкие структуры, обогащённые железо-фосфатом и железо-сульфидом. Специалисты отмечают, что эти структуры могли образоваться в результате реакции с органическим углеродом.
На Земле такие процессы часто связаны с деятельностью микроорганизмов. По мнению профессора Имперского колледжа Лондона Санжива Гупты, это открытие имеет большое значение.
По его словам, полученные образцы являются одними из самых убедительных доказательств существования биологических процессов на Марсе. С 2021 года марсоход Perseverance, работающий в кратере Езеро, собирает образцы из района Брайт Энджел и хранит их в специальной капсуле.
Планируется, что эти образцы будут возвращены на Землю в 2030-х годах. Представитель Британского космического агентства Мэттью Кук также высоко оценил эти результаты.
По его словам, полученные данные являются одними из самых надёжных доказательств того, что на Марсе существовали условия для микробной жизни. Хотя окончательные выводы следует делать с осторожностью, это открытие приближает человечество к ответу на главный вопрос: «Одиноки ли мы во Вселенной?»