NASAning “Perseverance” roveri Mars sayyorasida yangi va qiziqarli kashfiyot amalga oshirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U Qizil sayyora yuzasidagi qadimiy daryo o‘zanlarida noodatiy toshlarni aniqladi. Ushbu toshlarda “qoplon mo‘ynasidagi xolchalar”ga o‘xshash belgilar mavjud bo‘lib, bu hayot izlari bo‘lishi mumkinligi taxmin qilinmoqda.
Tadqiqotchilar bu belgilarni diqqat bilan o‘rganmoqda va ular hayot mavjudligi haqida aniq dalil emas, balki tadqiqotlar uchun imkoniyat ekanini ta’kidlamoqda. Toshlar tarkibidagi minerallar ma’lum kimyoviy reaksiyalar natijasida shakllangan.
Olimlar fikricha, bu jarayonlar qadimiy biologik faoliyat — ya’ni mikroblar ishtirokida yuzaga kelgan bo‘lishi mumkin. Imperial College London professori Sanjeyev Gupta bu belgilar Yerda mikroblar faoliyati bilan bog‘liq ekanini eslatib, Marsda ham shunday izlar hayotning mavjudligini ko‘rsatishi mumkinligini aytdi.
Shu bilan birga, u bunday topilma hayotni aniq isbotlamasligini, ammo muhim qadam ekanligini ta’kidladi. “Perseverance” roveri toshlarni o‘z laboratoriya uskunalari yordamida tahlil qilib, natijalarni Yerga yubordi.
Biroq, hayot borligi haqida qat’iy xulosa qilish uchun ushbu namuna Marsdan Yerga olib kelinishi zarur. NASA va Yevropa Kosmik Agentligi (ESA) bunday namuna olib kelish missiyasini rejalashtirmoqda, ammo AQSh budjetining qisqarishi sababli loyiha noaniq holatda turibdi.
2026 yil uchun mo‘ljallangan moliyalashtirish kamayishi natijasida missiya bekor qilinishi ehtimoli mavjud. Olimlar shuningdek, bu minerallar mikroblarsiz, tabiiy geologik jarayonlar orqali ham paydo bo‘lishi mumkinligini o‘rganmoqda.
Ammo bu jarayonlar ham biologik faoliyatga o‘xshash kimyoviy reaksiyalarni o‘z ichiga oladi. Marsda hayot mavjudligi haqidagi so‘nggi jiddiy ishoralardan biri bo‘lgan ushbu kashfiyot, kelgusidagi ilmiy ekspeditsiyalar uchun yo‘l ochishi mumkin.

Perseverance обнаружил следы древней жизни на Марсе
Ровер NASA «Perseverance» совершил новое и интересное открытие на планете Марс. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он обнаружил необычные камни в древних речных руслах на поверхности Красной планеты. На этих камнях имеются знаки, похожие на «ковры из тигриной шерсти», которые, как предполагается, могут быть следами жизни.
Исследователи внимательно изучают эти знаки и подчеркивают, что они не являются прямым доказательством существования жизни, а представляют собой возможность для дальнейших исследований. Минералы в составе камней образовались в результате определённых химических реакций.
По мнению учёных, эти процессы могли возникнуть в результате древней биологической активности — то есть с участием микробов. Профессор Имперского колледжа Лондона Санжейев Гупта отметил, что эти знаки связаны с деятельностью микробов на Земле и что подобные следы на Марсе могут указывать на существование жизни.
Вместе с тем он подчеркнул, что такое открытие не доказывает жизнь однозначно, но является важным шагом. Ровер «Perseverance» проанализировал камни с помощью своих лабораторных приборов и отправил результаты на Землю.
Однако для того, чтобы сделать окончательный вывод о наличии жизни, необходимо доставить этот образец с Марса на Землю. NASA и Европейское космическое агентство (ESA) планируют миссию по доставке такого образца, но из-за сокращения бюджета США проект находится в неопределённом положении.
Сокращение финансирования, запланированное на 2026 год, может привести к отмене миссии. Учёные также изучают возможность того, что эти минералы могли образоваться без участия микробов, в результате естественных геологических процессов.
Однако эти процессы также включают химические реакции, похожие на биологическую активность. Это открытие, являющееся одним из последних серьёзных указаний на существование жизни на Марсе, может открыть путь для будущих научных экспедиций.
Это станет важным поворотным моментом на пути человечества в поисках следов жизни на других планетах.