Rossiya va Armaniston hamkorligi teng huquqli sheriklikka aylandi
Armaniston prezidenti Vaagn Xachaturyanning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi kunda Rossiya va Armaniston o‘rtasidagi munosabatlar avvalgidek “aka-uka” darajasida emas, balki teng huquqli hamkorlik asosida shakllanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U ta’kidlaganidek, hozirgi aloqalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri hamkorlik munosabati bo‘lib, Rossiya Armanistonga endi aka-uka sifatida emas, balki sherik sifatida qarayapti. So‘nggi to‘rt yil ichida bu hamkorlikda katta yutuqlarga erishilgan.
Prezidentning fikricha, Yerevan Rossiyaning Armaniston hukumati tomonidan qabul qilinadigan mustaqil qarorlarini to‘liq hurmat qilinishini xohlaydi. Shuningdek, u Rossiya bosh vaziri o‘rinbosari Aleksey Overchukning Armaniston Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi yoki Yevropa Ittifoqidan birini tanlashi kerakligi haqidagi bayonotiga munosabat bildirdi.
Xachaturyan bu so‘zlarning ma’nosini aniqlash lozimligini ta’kidladi. Armaniston rahbari aytishicha, mamlakat Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqi doirasida belgilangan shartlar asosida faoliyat yuritmoqda va shu bilan birga Yevropa Ittifoqi bilan iqtisodiy sohada kelishuvlar ustida ham ish olib bormoqda.
Hozirgacha bu yo‘nalishlarda hech qanday muammolar yuzaga kelmagan. Ushbu bayonotlardan anglashilishicha, Yerevan tashqi siyosatda mustaqil yo‘nalishini saqlab qolishni va Rossiya hamda Yevropa bilan iqtisodiy munosabatlarni muvozanatli ravishda rivojlantirishni maqsad qilgan.

Россия и Армения стали равноправными партнерами сотрудничества
По словам президента Армении Ваагна Хачатуряна, в настоящее время отношения между Россией и Арменией формируются не на уровне «братьев», как раньше, а на основе равноправного сотрудничества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что нынешние отношения являются прямым партнерством, и Россия теперь рассматривает Армению не как брата, а как партнера. За последние четыре года в этом сотрудничестве достигнуты значительные успехи.
По мнению президента, Ереван хочет, чтобы Россия полностью уважала независимые решения, принимаемые правительством Армении. Также он прокомментировал заявление заместителя премьер-министра России Алексея Оверчука о том, что Армения должна выбрать между Евразийским экономическим союзом и Европейским союзом.
Хачатурян отметил необходимость уточнения смысла этих слов. По его словам, страна действует в рамках условий Евразийского экономического союза и одновременно ведет работу над соглашениями в экономической сфере с Европейским союзом.
До настоящего времени в этих направлениях не возникало никаких проблем. Из этих заявлений следует, что Ереван стремится сохранить независимый курс во внешней политике и сбалансированно развивать экономические отношения как с Россией, так и с Европой.