Ruurlo qishlog‘ida daraxtdan kutubxona yaratildi
Gollandiyaning tinch va osoyishta Ruurlo qishlog‘ida noyob loyiha amalga oshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bir necha asrlar davomida qishloq aholisi uchun tarixiy ramz bo‘lgan kashtan daraxti qurib qolgan edi. Dastlab, odamlar uni kesib tashlashni o‘ylashdi, chunki qurigan daraxtdan foyda bo‘lmas, degan fikrlar mavjud edi.
Biroq mahalliy duradgor Rene Bruns bu vaziyatga boshqacha yondashdi. Uning taklifiga ko‘ra, daraxt tanasidan jamoaviy kutubxona yaratish mumkin edi.
Shu maqsadda u daraxtni qayta ishladi va unga yangi hayot berdi. Bruns bir nechta kichik bo‘lmachalar yasab, ularni suvga chidamli shisha eshiklar bilan yopdi hamda apelsin rangga bo‘ydi, natijada ajoyib ko‘rinish hosil bo‘ldi.
Loyihani amalga oshirish uchun u taxminan uch oy vaqt sarfladi. Mehnat natijasi qishloq ahlini xursand qildi — yangicha “ochiq osmon ostidagi kutubxona” ochildi.
Qishloq aholisi uylaridan turli kitoblar, bolalar uchun asarlar, qo‘llanmalar va hikoyalarni olib kelib, kutubxona javonlarini to‘ldirishdi. Bu tashabbus nafaqat yoshlar, balki kattalar uchun ham ma’naviy dam olish, bilim olish va o‘zaro muloqot joyiga aylandi.
Hozirda Ruurlodagi ushbu daraxt kutubxonasi qishloqning eng sevimli maskanlaridan biriga aylangan. U kitobxonlikni rivojlantirish bilan birga, atrof-muhitni muhofaza qilish va ijtimoiy hamjihatlikni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.

В деревне Рурло из дерева создали библиотеку
В тихой и спокойной деревне Рурло в Нидерландах реализован уникальный проект. Об этом сообщает Zamin.uz.
Несколько веков каштановое дерево, являвшееся историческим символом для жителей деревни, стояло засохшим. Сначала люди думали его срубить, так как считалось, что засохшее дерево бесполезно.
Однако местный плотник Рене Брунс подошёл к ситуации иначе. По его предложению из ствола дерева можно было создать общественную библиотеку.
Для этого он обработал дерево и вдохнул в него новую жизнь. Брунс сделал несколько небольших отделений, закрыл их водонепроницаемыми стеклянными дверцами и покрасил в апельсиновый цвет, в результате чего получился потрясающий вид.
На реализацию проекта он потратил около трёх месяцев. Результат труда порадовал жителей деревни — была открыта новая «библиотека под открытым небом».
Жители деревни приносили из своих домов различные книги, произведения для детей, пособия и рассказы, наполняя полки библиотеки. Эта инициатива стала местом духовного отдыха, получения знаний и общения не только для молодёжи, но и для взрослых.
В настоящее время эта библиотека из дерева в Рурло стала одним из самых любимых мест в деревне. Она способствует развитию чтения, а также служит охране окружающей среды и укреплению социальной сплочённости.