Farg‘onada 130 yoshli ayol rasmiy tan olindi
Farg‘ona viloyatining Buvayda tumanida yashovchi 130 yoshli Huwaydo Umarova (Toshmatova) O‘zbekiston tarixida eng keksa inson sifatida rasmiy ravishda tan olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Adliya vazirligi ma’lum qildi. Vazirlik tomonidan “Hech bir shaxs hujjatsiz qolmaydi” aksiyasi doirasida tumanning “Qoraqum” mahallasida o‘tkazilgan ro‘yxatlash ishlari vaqtida Huwaydo momoning tug‘ilgan sanasi hujjatlarda qayd etilmagani aniqlangan.
Buvayda tumani Adliya bo‘limining arizasi asosida fuqarolik ishlari bo‘yicha Qo‘qon tumanlararo sudining sayyor majlisida mazkur masala ko‘rib chiqildi. Sud qaroriga ko‘ra, Huwaydo Umarova 1895 yil 1-yanvarda Buvayda tumanida tug‘ilgani rasmiy tasdiqlandi.
Shu tariqa, Huwaydo momo hozirda O‘zbekistonda eng yoshi ulug‘ shaxs sifatida e’tirof etildi. Adliya vazirligi bildirishicha, endilikda u Ginnes rekordlar kitobiga dunyodagi eng keksa inson sifatida kiritilishi mumkin.
Eslatib o‘tamiz, ilgari Huwaydo momo haqida turli xabarlar mavjud bo‘lgan, ammo uning yoshini tasdiqlovchi rasmiy hujjatlar bo‘lmagan. Sud qaroridan so‘ng bu ma’lumot qonuniy kuchga ega bo‘ldi.

В Фергане официально признана 130-летняя женщина
130-летняя Хувайдо Умарова (Тошматова), проживающая в районе Бувайда Ферганской области, официально признана самым пожилым человеком в истории Узбекистана. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщило Министерство юстиции. В рамках акции «Ни один человек не останется без документов» во время переписи, проведённой в махалле «Коракум» района, было выявлено, что дата рождения Хувайдо бабушки не была зафиксирована в документах.
По заявлению отдела юстиции района Бувайда на выездном заседании Межрайонного суда Коканда по гражданским делам было рассмотрено данное дело. Согласно решению суда, официально подтверждено, что Хувайдо Умарова родилась 1 января 1895 года в районе Бувайда.
Таким образом, Хувайдо бабушка признана самым пожилым человеком в настоящее время в Узбекистане. По информации Министерства юстиции, теперь она может быть внесена в Книгу рекордов Гиннесса как самый пожилой человек в мире.
Напомним, ранее о Хувайдо бабушке ходили различные слухи, однако официальных документов, подтверждающих её возраст, не было. После решения суда эта информация получила законную силу.