Polsha havo hududiga Rossiyaga tegishli dronlarning kirib kelishi NATO davlatlarida xavotir uyg‘otdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Chorshanba kuni ertalab Polsha osmonida uchta dron urib tushirildi, shuningdek, yana bir necha dron sharqiy hududlarda qulab tushdi. Ushbu hodisa natijasida Niderlandiya va Chexiya o‘z askarlarini, artilleriya va havo mudofaa tizimlarini Polshaga yuborishini e’lon qildi.
Germaniya esa NATOning sharqiy chegaralaridagi faoliyatini kengaytirishni rejalashtirmoqda. Polsha mudofaa vaziri Vladislav NATO hamkorlarining real yordamlarini ijobiy baholadi.
Unga ko‘ra, Niderlandiya 300 nafar askar va havo mudofaa vositalarini, Chexiya esa yuz askar va vertolyotlarni yuboradi. Shuningdek, Britaniya va Fransiya ham qo‘shimcha samolyotlar yuborishi mumkinligi haqida ma’lumot berilmoqda.
Ekspertlar bu voqeani Rossiya tomonidan ataylab amalga oshirilgan sinov deb hisoblamoqda. Dronlar hujumi Belarus va Rossiyaning “Zapad-2025” nomli yirik qo‘shma harbiy mashg‘ulotlari boshlanishi arafasida sodir bo‘layotgani mintaqadagi vaziyatni yanada keskinlashtirishi mumkin.

В воздушном пространстве Польши были сбиты российские дроны
Вход российских дронов в воздушное пространство Польши вызвал обеспокоенность в странах НАТО. Об этом сообщает Zamin.uz.
В среду утром в небе над Польшей были сбиты три дрона, а также несколько дронов упали в восточных регионах. В результате этого инцидента Нидерланды и Чехия объявили о направлении своих солдат, артиллерии и систем ПВО в Польшу.
Германия планирует расширить свою деятельность на восточных границах НАТО. Министр обороны Польши Владислав положительно оценил реальную помощь партнеров по НАТО.
По его словам, Нидерланды направят 300 солдат и средства ПВО, Чехия — сто солдат и вертолеты. Также сообщается, что Великобритания и Франция могут направить дополнительные самолеты.
Эксперты считают это событие преднамеренным испытанием со стороны России. Атака дронов происходит накануне начала крупных совместных военных учений Беларуси и России под названием «Запад-2025», что может еще больше обострить ситуацию в регионе.