Nikolas Uoker ish joyi o‘rnini sudda yutdi
Sobiq ko‘chmas mulk agenti Nikolas Uoker ish joyidagi stol joylashuvi sababli ish beruvchisiga qarshi da’voda muvaffaqiyatli chiqdi. Uoker Xertfordshir shahridagi filialdan boshqa filialga o‘tkazilgach, uning ish stoli odatdagi “orqa” joydan “o‘rta” joyga ko‘chirildi.
Bu o‘zgarishni u lavozimining pasaytirilishi sifatida qabul qildi. U ish beruvchisi Deniel Yangga murojaat qilib, shikoyat qildi, ammo unga javoban bu harakat “bema’nilik” deb baholandi.
Mojaro kuchayib, Uoker dastlab iste’foga chiqmoqchi bo‘ldi, ammo keyinchalik fikridan qaytdi. Shu bilan birga, ish beruvchi uni qayta ishga qabul qilmay, ishdan bo‘shatishni tezlashtirdi.
Sud esa xodim foydasiga qaror chiqardi va unga 28 ming dollar miqdorida tovon puli to‘lashni belgiladi. Bu voqea ish joyidagi munosabatlar va inson huquqlari masalalarida muhim ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.

Николас Уокер выиграл дело о месте работы в суде
Бывший агент по недвижимости Николас Уокер успешно выиграл иск против своего работодателя из-за расположения рабочего стола на рабочем месте. После перевода из филиала в городе Хартфордшир в другой филиал, его рабочий стол был перемещен с обычного «заднего» места на «среднее» место.
Он воспринял это изменение как понижение в должности. Он обратился к своему работодателю Дэниелу Янгу с жалобой, но в ответ ему сказали, что это действие является «бессмысленным».
Конфликт обострился, Уокер сначала хотел уйти в отставку, но позже передумал. При этом работодатель не принял его обратно на работу и ускорил процесс увольнения.
Суд принял решение в пользу сотрудника и назначил выплатить ему компенсацию в размере 28 тысяч долларов. Было подчеркнуто, что это событие имеет важное значение в вопросах отношений на рабочем месте и прав человека.