Germaniyada uchuvchilar kasaba uyushmasi Vereinigung Cockpit tomonidan 900 dan ortiq uchuvchi ishtirokida o‘tkazilgan so‘rov natijalari xavotir uyg‘otmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tadqiqotga ko‘ra, respondentlarning 93 foizi parvoz vaqtida kamida bir marta kokpitda uxlab qolganini ma’lum qilgan. Kasaba uyushmasi vitse-prezidenti Katarina Dizeldorfning ta’kidlashicha, muammo faqat bir martalik qisqa uyquda emas, balki doimiy charchoq holatidadir.
Uchrashuvda uchuvchilarning 12 foizi deyarli har safar uxlab qolishini, 44 foizi muntazam ravishda bunday holatga duch kelishini, 33 foizi esa vaqti-vaqti bilan uxlab qolishini bildirgan. Shuningdek, 3 foiz respondentlar faqat bir marta bunday holatni boshidan kechirganini aytgan, 7 foizi esa bu hodisaning tez-tez sodir bo‘lishi haqida aniq fikr bildirmagan.
Kasaba uyushmasi ushbu vaziyatni jiddiy muammo deb hisoblaydi va uni kadrlar yetishmasligi, ortib borayotgan charchoq hamda rahbariyat bosimi bilan bog‘lamoqda. Dizeldorfning fikricha, avval qisqa muddatli tiklanish chorasi sifatida qaralgan holat hozirda tizimli bosimga doimiy javobga aylangan.
Garchi so‘rov ilmiy jihatdan to‘liq vakolatli deb hisoblanmasa-da, uning natijalari aviakompaniyalar va mas’ul idoralar tomonidan tezkor choralar ko‘rishni talab qiladigan muhim muammoni ochib beradi. Ushbu holat parvoz xavfsizligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi sababli, mas’ul tashkilotlar tomonidan muammoni hal etishga doir chora-tadbirlar ishlab chiqilishi zarur.

В Германии 93 процента пилотов засыпают во время полета
В Германии результаты опроса, проведенного профсоюзом пилотов Vereinigung Cockpit среди более 900 пилотов, вызывают тревогу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно исследованию, 93% респондентов сообщили, что хотя бы один раз засыпали в кабине во время полета. Вице-президент профсоюза Катарина Дюссельдорф подчеркнула, что проблема заключается не только в единичном кратковременном сне, но и в постоянном состоянии усталости.
На встрече 12% пилотов заявили, что засыпают почти при каждом полете, 44% регулярно сталкиваются с такой ситуацией, а 33% время от времени засыпают. Кроме того, 3% респондентов отметили, что это произошло с ними только один раз, а 7% не дали четкого ответа относительно частоты таких случаев.
Профсоюз считает эту ситуацию серьезной проблемой и связывает ее с нехваткой кадров, нарастающей усталостью и давлением со стороны руководства. По мнению Дюссельдорф, ранее рассматриваемое как кратковременная мера восстановления состояние теперь стало постоянной реакцией на системное давление.
Хотя опрос не считается полностью научно достоверным, его результаты выявляют важную проблему, требующую оперативных мер со стороны авиакомпаний и ответственных органов. Поскольку эта ситуация может негативно повлиять на безопасность полетов, необходимо разработать меры по ее решению ответственными организациями.