Japan Airlines aviakompaniyasida uchuvchining mast holatda xizmat vazifasini bajarishi sababli uchta reys 18 soatga kechikdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu voqea 630 nafar yo‘lovchining parvozining bekor qilinishiga olib keldi va yo‘lovchilar uchun katta noqulaylik tug‘dirdi. Hodisa Gavayi orollaridagi Gonolulu xalqaro aeroportida yuz berdi.
Boeing 787 samolyoti Chubu xalqaro aeroportiga yo‘naltirilgan edi. Tekshiruv natijalariga ko‘ra, parvoz kapitani spirtli ichimlik iste’mol qilgani uchun xizmatga layoqatsiz holatda edi.
Yaponiya Yer, infratuzilma, transport va turizm vazirligi JAL aviakompaniyasiga rasmiy ogohlantirish berdi. Aviakompaniya prezidenti Mitsuko Tottori jamoatchilikdan uzr so‘radi va kelajakda bunday holatlar qaytalanmasligi uchun ekipaj a’zolarining sog‘lig‘ini nazorat qilish tizimini kuchaytirishni va’da qildi.
Mast holatda bo‘lgan uchuvchi ishdan bo‘shatildi. Bu holat kompaniyaning ichki tartib-qoidalari va aviatsiya xavfsizligi standartlariga muvofiq hal etildi.
Ushbu voqea yo‘lovchilar xavfsizligi va aviatsiyada mas’uliyatning qanchalik muhim ekanligini yana bir bor ko‘rsatdi.

Пьяное состояние пилота Japan Airlines задержало рейсы
В авиакомпании Japan Airlines три рейса задержались на 18 часов из-за того, что пилот находился на службе в состоянии алкогольного опьянения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это привело к отмене полётов для 630 пассажиров и создало значительные неудобства для пассажиров. Инцидент произошёл в международном аэропорту Гонолулу на Гавайских островах.
Самолёт Boeing 787 направлялся в международный аэропорт Чубу. По результатам проверки капитан рейса был признан неспособным к службе из-за употребления алкоголя.
Министерство земли, инфраструктуры, транспорта и туризма Японии официально предупредило авиакомпанию JAL. Президент авиакомпании Мицуко Тоттори извинилась перед общественностью и пообещала усилить систему контроля здоровья членов экипажа, чтобы подобные случаи не повторялись в будущем.
Пьяный пилот был уволен. Этот инцидент был решён в соответствии с внутренними правилами компании и стандартами авиационной безопасности.
Данное событие ещё раз показало, насколько важна безопасность пассажиров и ответственность в авиации.