Tbilisida rossiyaliklarga 8,5 yil hukm o‘qildi
Tbilisi shahrida bo‘lib o‘tgan sud jarayoni keng jamoatchilik e’tiborini qozondi va katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sudya Nino Galustashvili 12 sentyabr, juma kuni ikki rossiyalik fuqaro — Anastasiya Zinovkina va Artem Gribulga hukm o‘qidi. Ular 8,5 yil ozodlikdan mahrum etildi, deb xabar berdi Paper Kartuli Telegram kanali va NewsGeorgia internet nashri.
Sudda aytilishicha, ushbu juftlik katta miqdordagi giyohvand moddalarni saqlashda aybdor deb topildi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlarning ma’lumotlariga ko‘ra, ulardan 16 gramm sintetik α-PVP turiga kiruvchi modda musodara qilingan.
Biroq mahkumlar sudda ayblovlarni rad etdi. Ularning so‘zlariga ko‘ra, giyohvand moddalar politsiya xodimlari tomonidan ataylab joylashtirilgan.
Zinovkina va Gribulning ta’kidlashicha, ular 2024-yildagi hukumatga qarshi namoyishlarda ishtirok etgani sababli jazolanmoqda. Shu bois, 2024-yil 17-dekabrda ular qo‘lga olingan va hibsga olingan.
Sud jarayonida Anastasiya Zinovkina o‘zining oxirgi so‘zida ta’sirli bayonot berdi. U ko‘z yoshlari ichida: “Meni farzand ko‘rish va yangi hayot boshlash imkoniyatidan mahrum qilishdi.
Ammo men Gurjistondagi inqilobni o‘z farzandim deb bilishni istayman”, dedi. Ushbu ish Gurjistonda keng munozaralarga sabab bo‘ldi.
Jamoatchilik orasida turli fikrlar paydo bo‘ldi. Bir tomon politsiya ayblovlarini qo‘llab-quvvatlasa, boshqalar mahkumlarning siyosiy sabablarga ko‘ra jazolanganiga ishonmoqda.

В Тбилиси россиянам вынесли наказание в виде 8,5 лет
Судебный процесс, проходивший в Тбилиси, привлёк широкое внимание общественности и вызвал большие обсуждения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Судья Нино Галусташвили в пятницу, 12 сентября, вынес приговор двум гражданам России — Анастасии Зиновкиной и Артему Грибулу. Им назначено наказание в виде 8,5 лет лишения свободы, сообщили Telegram-канал Paper Kartuli и интернет-издание NewsGeorgia.
В суде было заявлено, что эта пара признана виновной в хранении крупной партии наркотиков. По данным правоохранительных органов, у них было изъято 16 граммов синтетического вещества типа α-PVP.
Однако обвиняемые в суде отвергли обвинения. По их словам, наркотики были намеренно подброшены сотрудниками полиции.
Зиновкина и Грибул подчеркнули, что их преследуют за участие в антиправительственных протестах в 2024 году. Именно поэтому их задержали и арестовали 17 декабря 2024 года.
В ходе судебного процесса Анастасия Зиновкина произнесла трогательное последнее слово. Со слезами на глазах она сказала: «Меня лишили возможности стать матерью и начать новую жизнь.
Но я хочу считать грузинскую революцию своим ребёнком», — заявила она. Это дело вызвало широкие дискуссии в Грузии.
В обществе появились разные мнения. Одни поддерживают обвинения полиции, другие считают, что осуждение связано с политическими мотивами.