BMT Falastin va Isroil uchun yangi deklaratsiyani ma’qulladi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi 12 sentyabr kuni Falastin masalasini tinch yo‘l bilan hal etish va ikki davlat — Isroil hamda Falastin davlatlarini tashkil etish haqidagi tarixiy deklaratsiyani ma’qulladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatga jami 142 mamlakat qo‘llab-quvvatlovchi ovoz berdi. Ular orasida O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston ham bor.
Shuningdek, 10 ta davlat, jumladan, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroil qarshi ovoz berdi. Yana 12 mamlakat, masalan, Ispaniya, Kamerun va Shimoliy Makedoniya esa betaraf pozitsiyada qolishdi.
«Nyu-York deklaratsiyasi» deb nomlangan hujjat bir nechta muhim masalalarni o‘z ichiga oladi. Unga ko‘ra, G‘azo sektorida otishmani to‘xtatish, garovga olingan barcha shaxslarni ozod qilish va mustaqil, suveren Falastin davlatini tashkil etish nazarda tutilgan.
Bundan tashqari, HAMASni qurolsizlantirish va hokimiyatdan chetlatish, Isroil bilan arab mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarni normallashtirish hamda xavfsizlikka jamoaviy kafolatlar berish masalalari ham deklaratsiyada aks ettirilgan. Isroilning BMTdagi elchisi Dani Danon ovoz berishdan oldin mazkur hujjatni «bir tomonlama qaror» deb atadi.
Uning fikricha, deklaratsiya tinchlik yo‘lida amaliy qadam emas, balki Assambleya obro‘siga zarar yetkazuvchi bo‘sh harakat sifatida baholanishi mumkin. Shu tariqa, xalqaro maydonda Isroil va Falastin muammosini hal etish borasidagi tortishuvlar yanada kuchaymoqda.
BMTning yangi deklaratsiyasi esa kelajakdagi muzokaralar uchun asosiy nuqtalardan biriga aylanishi mumkin.

ООН одобрила новую декларацию для Палестины и Израиля
Генеральная Ассамблея Организации Объединённых Наций 12 сентября утвердила историческую декларацию о мирном решении палестинского вопроса и создании двух государств — Израиля и Палестины. Об этом сообщил Zamin.uz.
За данный документ проголосовали в общей сложности 142 страны. Среди них Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан.
Также 10 стран, включая Соединённые Штаты Америки и Израиль, проголосовали против. Ещё 12 стран, например Испания, Камерун и Северная Македония, заняли нейтральную позицию.
Документ под названием «Декларация Нью-Йорка» включает несколько важных вопросов. В соответствии с ним предусматривается прекращение огня в секторе Газа, освобождение всех заложников и создание независимого, суверенного государства Палестина.
Кроме того, в декларации отражены вопросы разоружения и отстранения ХАМАС от власти, нормализации отношений между Израилем и арабскими странами, а также предоставления коллективных гарантий безопасности. Посол Израиля в ООН Дани Данон перед голосованием назвал этот документ «односторонним решением».
По его мнению, декларация не является практическим шагом на пути к миру, а может рассматриваться как пустое действие, наносящее ущерб авторитету Ассамблеи. Таким образом, споры по палестино-израильской проблеме на международной арене усиливаются.