Isroil G‘azoda kuchli havo hujumlarini boshladi
Zarbalardan ko‘plab ko‘p qavatli uylar vayron bo‘ldi va ko‘plab oilalar xavfsizlik izlab uydan chiqishga majbur bo‘ldi. Isroil ma’lumotlariga ko‘ra, 250 mingdan ortiq aholi shaharni tark etgan.
Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu G‘azoni Hamasning “oxirgi tayanchi” deb atamoqda. Biroq Birlashgan Millatlar Tashkiloti bu harakatlarning ocharchilikdan aziyat chekayotgan fuqarolarning ahvolini yanada og‘irlashtirishini ogohlantirmoqda.
Aholi esa hujumlar ko‘pincha maktablar va boshpanalarga qaratilayotganini bildirmoqda. Ko‘plab oilalar tunda qorong‘ilikda shahardan qochib chiqmoqda.
Janubga ko‘chish qimmatligi sababli ayrimlar bunga imkon topa olmayapti. Shu bilan birga, Hamas aholiga joyida qolishni va chiqmaslikni tavsiya qilmoqda.
Qatar hukumati ham Isroilni keskin tanqid qildi. Doha shahrida Hamas vakillariga qilingan hujumdan so‘ng, Qatar rasmiylari Netanyaxuni mintaqani o‘z manfaatiga mos qayta shakllantirishga urinayotganlikda aybladi.
G‘azodagi sog‘liqni saqlash idorasi oxirgi kunlarda o‘nlab tinch aholining halok bo‘lganini ma’lum qildi. Bu vaziyat mintaqada keskinlik va insoniy fojialarning ortishiga sabab bo‘lmoqda.
Hujumlar natijasida ko‘plab oilalar boshpanasiz qoldi va insonparvarlik yordami zarurati ortmoqda. Mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun xalqaro hamjamiyatning o‘zaro hamkorligi muhim ahamiyat kasb etadi.

Израиль начал мощные воздушные удары по Газе
В результате ударов было разрушено множество многоэтажных домов, и многие семьи были вынуждены покинуть свои дома в поисках безопасности. По данным Израиля, более 250 тысяч человек покинули город.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху называет Газу «последним оплотом» Хамаса. Однако Организация Объединённых Наций предупреждает, что эти действия усугубляют положение гражданских лиц, страдающих от голода.
Жители сообщают, что удары часто направлены на школы и убежища. Многие семьи ночью в темноте пытаются покинуть город.
Из-за высокой стоимости переезда на юг некоторые не могут себе этого позволить. В то же время Хамас рекомендует населению оставаться на месте и не покидать город.
Правительство Катара также резко раскритиковало Израиль. После удара по представителям Хамаса в Дохе официальные лица Катара обвинили Нетаньяху в попытках перестроить регион в своих интересах.
Медицинские службы Газы сообщили о десятках погибших мирных жителей за последние дни. Эта ситуация приводит к росту напряжённости и гуманитарных трагедий в регионе.
В результате атак многие семьи остались без крова, и растёт потребность в гуманитарной помощи. Международное сотрудничество имеет важное значение для обеспечения мира и стабильности в регионе.