London ko‘chalarida 1,5 millionlik namoyish bo‘lib o‘tdi
London shahrida tarixdagi eng yirik namoyishlardan biri bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, taxminan 1,5 million kishi «Qirollikni birlashtir» shiori ostida ko‘chalarga chiqdi. Ushbu katta aksiya Temza daryosining janubiy sohilida joylashgan Sazerk tumanida boshlandi.
Namoyishchilar poytaxt markaziga yo‘nalib, Uaytholl hukumat binosi tomon harakat qilishdi. Ular Vestminster ko‘prigidan o‘tib, asosiy yig‘ilish joyi bo‘lgan bosh vazir Kir Starmerning qarorgohi oldidagi ko‘chada to‘plandi.
Tashkilotchilarning ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu yirik harakatni English Defence League harakati asoschisi Tommi Robinson uyushtirgan. London ko‘chalarida yig‘ilgan odamlar turli plakatlar, shiorlar va da’vatlar bilan chiqish qildi.
Kuzatuvchilar ta’kidlashicha, bu namoyish Buyuk Britaniyaning siyosiy jarayonlariga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shuningdek, namoyish nafaqat ishtirokchilar soni bilan, balki uyushganligi va siyosiy rang-barangligi bilan ham tarixiy voqea sifatida e’tirof etildi.
Bu harakat mamlakatdagi siyosiy muhitda yangi davr boshlanishiga sabab bo‘lishi kutilmoqda. London aholisi tomonidan keng qo‘llab-quvvatlangan ushbu namoyish siyosiy faollik va birlashishning yorqin namunasi bo‘ldi.

В Лондонских улицах прошла демонстрация с участием 1,5 миллиона человек
По данным, около 1,5 миллиона человек вышли на улицы под лозунгом «Объединим королевство». Эта крупная акция началась в районе Саузерк, расположенном на южном берегу реки Темза.
Демонстранты направились в центр столицы, двигаясь к правительственному зданию Уайтхолла. Они пересекли Вестминстерский мост и собрались на улице перед штаб-квартирой премьер-министра Кира Стармера, где проходило основное собрание.
По информации организаторов, эту масштабную акцию организовал Томми Робинсон, основатель движения English Defence League. Люди, собравшиеся на улицах Лондона, выступали с различными плакатами, лозунгами и призывами.
Наблюдатели отмечают, что эта демонстрация может оказать серьёзное влияние на политические процессы в Великобритании. Кроме того, акция была признана историческим событием не только по количеству участников, но и по организованности и политическому многообразию.
Ожидается, что это движение станет началом новой эры в политической атмосфере страны. Широко поддержанная населением Лондона, эта демонстрация стала ярким примером политической активности и единства.