Atambayev oilasi uyidan kuch bilan chiqarildi
Qirg‘iziston sobiq prezidenti Almazbek Atambayevning oilasi Qo‘ytosh qishlog‘idagi uyidan kuch ishlatib chiqarildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda "Interfaks" agentligi xabar berdi. Sobiq prezidentning qizi Aliya Shagiyeva ma’lumotiga ko‘ra, uyga militsiya formasidagi va oddiy kiyimdagi shaxslar kelib, eshikni buzib kirishgan, ammo hech biri rasmiy hujjat taqdim etmagan.
Qirg‘iziston Davlat mulkini boshqarish agentligi bildirishicha, Atambayevning Qo‘ytoshdagi uyi joylashgan yer sud qaroriga binoan davlat mulkiga o‘tkazilgan. Hukumat ushbu hududda qariyalar uyi va bolalar bog‘chasi qurishni rejalashtirmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 2025-yil 3-iyun kuni Bishkek shahar Pervomaysk tuman sudi Atambayevni 11 yil 6 oyga ozodlikdan mahrum etish va mol-mulkini musodara qilish haqida qaror chiqargan. Sobiq prezident korrupsiya, ommaviy tartibsizliklarni tashkil qilish hamda yer maydonlarini noqonuniy egallash kabi og‘ir ayblovlar bilan sudlangan.
Shu tariqa, Atambayev oilasi istiqomat qilgan uy davlat ixtiyoriga o‘tdi va endilikda bu yerda ijtimoiy ahamiyatga ega yangi inshootlar barpo etiladi.

Семья Атамбаева была насильно выселена из дома
Семья бывшего президента Кыргызстана Алмазбека Атамбаева была насильно выселена из дома в селе Кой-Тош. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает агентство "Интерфакс". По информации дочери бывшего президента Алии Шагиевой, в дом пришли лица в милицейской форме и в гражданской одежде, взломали дверь, однако никто из них не предъявил официальных документов.
По данным Агентства по управлению государственным имуществом Кыргызстана, земля, на которой расположен дом Атамбаева в Кой-Тоше, была передана в государственную собственность на основании решения суда. Правительство планирует построить на этой территории дом престарелых и детский сад.
Напомним, что 3 июня 2025 года Первомайский районный суд города Бишкек вынес решение о лишении Атамбаева свободы на 11 лет и 6 месяцев и конфискации его имущества. Бывший президент был осужден по тяжким обвинениям, таким как коррупция, организация массовых беспорядков и незаконное захватывание земельных участков.
Таким образом, дом, в котором проживала семья Атамбаева, перешёл в распоряжение государства, и теперь на этом месте будут построены новые объекты социального значения.