Tramp va Al-Soni Isroil-Hamas mojaroini muhokama qildi
AQSh prezidenti Donald Tramp Nyu-York shahrida Qatarning bosh vaziri Muhammad bin Abdurahmon Al-Soni bilan uchrashdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu uchrashuv Isroilning Dohada Hamas rahbarlariga qarshi uyushtirgan hujumidan so‘ng o‘tkazildi. Tramp Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxuga telefon orqali murojaat qilib, hujumdan norozi ekanligini bildirdi va Qatarga bunday vaziyatlarning takrorlanmasligi kerakligini ta’kidladi.
Shuningdek, Qatarning bosh vaziri AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vens hamda davlat kotibi Marko Rubio bilan ham uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralarda mintaqadagi vositachilik faoliyati va xavfsizlik masalalari keng muhokama qilindi.
Qatar G‘azoda otashkesim o‘rnatish, asirlarni ozod qilish hamda urushdan keyingi tiklash ishlari bo‘yicha muhim vositachi sifatida faoliyat yuritmoqda. Al-Soni esa Qatar o‘z vositachilik rolidan voz kechmasligini aniq ifoda etdi.
Ushbu uchrashuvlar mintaqadagi tinchlik va barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan harakatlarning muhim qismidir.

Трамп и Аль-Сони обсудили израильско-хамасский конфликт
Президент США Дональд Трамп встретился в Нью-Йорке с премьер-министром Катара Мухаммадом бин Абдурахманом Аль-Сони. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эта встреча состоялась после атаки Израиля на руководителей Хамаса в Дохе. Трамп позвонил премьер-министру Израиля Биньямину Нетаньяху, выразил недовольство атакой и подчеркнул, что такие ситуации не должны повторяться в отношении Катара.
Кроме того, премьер-министр Катара провел встречи с вице-президентом США Майком Пенсом и государственным секретарем Марко Рубио. В ходе переговоров подробно обсуждались посредническая деятельность и вопросы безопасности в регионе.
Катар играет важную роль посредника в установлении перемирия в Газе, освобождении пленных и восстановлении после войны. Аль-Сони ясно заявил, что Катар не откажется от своей посреднической роли.