Xitoyda 86 million yillik tuxum topildi
Xitoyda fan olamida katta e’tiborni tortgan yangi kashfiyot amalga oshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Markaziy hududda joylashgan Sinlunshan qazilma qo‘riqxonasida olimlar toshga aylangan tuxum qobig‘idan iborat noyob topilmalarni aniqladilar. Ma’lumotlarga ko‘ra, topilgan 28 ta tuxumning yoshi taxminan 86 million yilga teng deb hisoblandi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, tuxumlarning ko‘pchiligi Dendroolithidae oilasiga mansub bo‘lib, Placoolithus tumiaolingensis turiga kiradi. Ularning shakli biroz yassilangan shar ko‘rinishida bo‘lib, uzunligi 120 dan 170 millimetrgacha yetadi, qobig‘ining qalinligi esa 2,4 millimetrdan oshmaydi.
Bu xususiyatlar tuxumlarning noyob geologik ahamiyatini ko‘rsatadi. Olimlar tuxumlarning yoshini aniqlash uchun “atom soati” deb ataluvchi usuldan foydalandilar.
Ushbu usulda tuxum qobig‘idagi qo‘rg‘oshin va uran izotoplari o‘lchanib, aniq yosh hisoblab chiqildi. Tadqiqotchilar ushbu texnikaning nafaqat yoshni aniqlashda, balki dinozavrlarning sovuq iqlimga qanday moslashganini o‘rganishda ham muhim rol o‘ynashiga umid qilmoqda.
Chunki bu ma’lumotlar qadimgi hayvonlar hayoti haqida yangi jihatlarni ochib berishi mumkin. Tadqiqot yetakchisi Bi Chjao topilmalarni ehtiyotkorlik bilan o‘rganish zarurligini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, bu murakkab jarayon zamonaviy laboratoriya sharoitlari va yuqori aniqlikdagi uskunalarni talab qiladi. Eng muhimi, namunalar boshqa moddalar bilan ifloslanmasligi lozim.
Mutaxassislar fikricha, ushbu kashfiyot jahon paleontologiyasi uchun muhim qadam bo‘lib, kelajakda dinozavrlar hayoti va ularning muhitga moslashuvi haqidagi yangi ma’lumotlarni aniqlash imkonini beradi.

В Китае обнаружено 86 миллионов летние яйца
В Китае было сделано новое открытие, привлекшее большое внимание в научном мире. Об этом сообщил Zamin.uz.
В заповеднике ископаемых Синлуншань, расположенном в центральном регионе, ученые обнаружили уникальные находки, состоящие из окаменевших яичных скорлуп. По данным, возраст найденных 28 яиц оценивается примерно в 86 миллионов лет.
По словам специалистов, большинство яиц принадлежит семейству Dendroolithidae и относится к виду Placoolithus tumiaolingensis. Их форма напоминает слегка приплюснутый шар, длина достигает от 120 до 170 миллиметров, а толщина скорлупы не превышает 2,4 миллиметра.
Эти характеристики указывают на уникальное геологическое значение яиц. Ученые использовали метод, называемый «атомными часами», для определения возраста яиц.
В этом методе измеряются изотопы свинца и урана в яичной скорлупе, что позволяет точно вычислить возраст. Исследователи надеются, что эта техника сыграет важную роль не только в определении возраста, но и в изучении того, как динозавры адаптировались к холодному климату.
Потому что эти данные могут раскрыть новые аспекты жизни древних животных. Руководитель исследования Би Чжао подчеркнул необходимость тщательного изучения находок.
По его словам, этот сложный процесс требует современных лабораторных условий и высокоточного оборудования. Самое главное, чтобы образцы не были загрязнены другими веществами.
По мнению специалистов, это открытие является важным шагом для мировой палеонтологии и в будущем позволит получить новые сведения о жизни динозавров и их адаптации к окружающей среде.