Germaniya federativ hukumati Rossiya fuqarolariga milliy va Shengen vizalarini berish tartibini qattiq murakkablashtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Germaniyaning Moskva shahridagi diplomatik vakolatxonasi matbuot xizmati RTVI telekanaliga ma’lumot berdi. Diplomatik missiyaning ta’kidlashicha, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi nizolar sababli Yevropa Ittifoqi hududida xavfsizlik tahdidlari sezilarli darajada oshgan.
Shu sababli Germaniya hukumati Rossiya fuqarolariga viza berish qoidalarini yanada kuchaytirishga majbur bo‘ldi. Yangi qoidalar milliy vizalar bilan birga Shengen vizalariga ham ta’sir qiladi.
Endilikda sayohat maqsadi aniq va asosli bo‘lmagan rossiyalik abituriyentlarning arizalari ko‘rib chiqishda ko‘proq vaqt talab qilinadi hamda qat’iy tekshiruvlardan o‘tadi. Germaniya hukumati bu o‘zgarishlar orqali Yevropa Ittifoqi hududida xavfsizlikni ta’minlash va barqarorlikni mustahkamlashni maqsad qilgan.
Rossiyadan keluvchilar endi Germaniyada sayohat qilish uchun puxta tayyorgarlik ko‘rishlari, ariza topshirishda esa barcha zarur hujjatlarni to‘liq va aniq taqdim etishlari shart bo‘ladi. Bu qoidalar sayohat jarayonining shaffofligi va xavfsizligini oshirishga qaratilgan.

Германия строго контролирует выдачу виз России
Федеративное правительство Германии значительно усложнило порядок выдачи национальных и шенгенских виз гражданам России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом пресс-служба дипломатического представительства Германии в Москве сообщила телеканалу RTVI. По словам дипломатической миссии, из-за конфликта между Россией и Украиной угрозы безопасности на территории Европейского Союза значительно возросли.
По этой причине правительство Германии было вынуждено ужесточить правила выдачи виз гражданам России. Новые правила касаются как национальных, так и шенгенских виз.
Теперь заявки российских абитуриентов, цель поездки которых не ясна и не обоснована, будут рассматриваться дольше и проходить строгие проверки. Правительство Германии ставит целью через эти изменения обеспечить безопасность и укрепить стабильность на территории Европейского Союза.
Прибывающим из России теперь необходимо тщательно готовиться к поездке в Германию и при подаче заявления предоставлять все необходимые документы полностью и точно. Эти правила направлены на повышение прозрачности и безопасности процесса путешествия.