Xovdda o‘lat kasalligi sababli cheklovlar joriy etildi
Mo‘g‘ulistonning Xovd viloyatida o‘latga o‘xshash kasallik belgilari aniqlangani sababli, hududda vaqtincha cheklov choralar joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy ma’muriyatning ma’lumotiga ko‘ra, Bulgan qishlog‘ida o‘latga xos simptomlar bilan kasallik holatlari qayd etilgan. Shundan so‘ng, hokimiyat tomonidan ommaviy tadbirlarni to‘xtatish, maktablarda o‘quv jarayonini masofaviy shaklda davom ettirish hamda zarur profilaktika va dezinfeksiya ishlarini amalga oshirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Xovd viloyatida fuqarolarning harakati cheklangan, transport vositalari kirish-chiqishi nazoratga olingan. Ayrim savdo nuqtalari va umumiy ovqatlanish joylari faoliyati vaqtincha to‘xtatilgan.
Tibbiyot muassasalari yuqumli kasallikka chalinganlar bilan aloqada bo‘lgan shaxslarni kuzatib boradi. Avvalroq, Xubsugul viloyatida ham o‘lat tarqalishi xavfi sababli qat’iy cheklovlar joriy qilingan edi.
Bu hududda ham aholining harakati, transport qatnovi, bozorlar va ovqatlanish muassasalari faoliyati vaqtincha cheklangan. Sog‘liqni saqlash xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil 12 sentyabr holatiga ko‘ra, o‘lat kasalligiga chalingan 3 bemor bilan yaqin aloqada bo‘lgan 110 nafar fuqaro shifokorlar nazoratida.
Ularning har biri alohida ro‘yxatga olingan va tibbiy kuzatuv ostida. Qo‘shimcha ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yil avgust holatiga ko‘ra, Mo‘g‘ulistonning 17 viloyatidagi 130 aholi punktida o‘lat o‘choqlari aniqlangan.
2014 yildan 2024 yilgacha mamlakatda jami 20 kishi o‘lat kasalligiga chalingan, ulardan 9 nafari vafot etgan. Bu holatlar sog‘liqni saqlash sohasida ehtiyot choralarini kuchaytirishni talab qilmoqda.

В Ховде введены ограничения из-за заболевания олат
В аймаке Ховд в Монголии введены временные ограничительные меры из-за выявления симптомов заболевания, похожего на сибирскую язву. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местной администрации, в селе Булган зафиксированы случаи заболевания с симптомами, характерными для сибирской язвы. После этого власти приняли решение приостановить массовые мероприятия, продолжить учебный процесс в школах в дистанционном формате, а также провести необходимые профилактические и дезинфекционные работы.
В аймаке Ховд ограничено передвижение граждан, контроль осуществлен на въезде и выезде транспортных средств. Деятельность некоторых торговых точек и общественных столовых временно приостановлена.
Медицинские учреждения ведут наблюдение за лицами, контактировавшими с заболевшими инфекционным заболеванием. Ранее в аймаке Хубсугул также были введены строгие ограничения из-за угрозы распространения сибирской язвы.
В этом регионе также временно ограничено передвижение населения, транспортное сообщение, работа рынков и предприятий общественного питания. По данным службы здравоохранения, на 12 сентября 2025 года под медицинским наблюдением находятся 110 человек, контактировавших с тремя больными сибирской язвой.
Каждый из них внесён в отдельный список и находится под медицинским контролем. По дополнительной информации, на август 2025 года очаги сибирской язвы выявлены в 130 населённых пунктах 17 аймаков Монголии.
С 2014 по 2024 год в стране зарегистрировано всего 20 случаев заболевания сибирской язвой, из них 9 человек скончались. Эти случаи требуют усиления мер предосторожности в сфере здравоохранения.