Shimoliy Koreya gidlar uchun yangi til qoidasi joriy etdi
Shimoliy Koreya yangi va noodatiy qaror bilan jamoatchilik e’tiborini tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatda turizm sohasida faoliyat yuritadigan gidlar uchun yangi o‘quv dasturi tashkil etildi. Ushbu dasturda gidlarning nutqida ingliz va Janubiy Koreyadan kirib kelgan so‘zlardan foydalanmaslik talab qilinadi.
Bu haqida Daily NK nashri ma’lumot berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 21 avgustdan boshlab butun mamlakatda gidlarni tayyorlash kurslari boshlandi.
Kurslar Koreya Mehnat partiyasi kadrlar boshqarmasi tomonidan nazorat qilinmoqda. Har bir guruhda 20-30 nafar tinglovchi o‘qimoqda.
O‘quv dasturiga nafaqat kasbiy tayyorgarlik, balki xulq-atvor, turistlar bilan muloqot qilish uslubi va kiyinish qoidalari ham kiritilgan. Eng muhim jihat gidlarning nutqidir.
Hukumat mutasaddilari so‘z va iboralarni tanlashga alohida e’tibor qaratdi. Masalan, “gamburger” o‘rniga “mol go‘shti qiymasi solingan ikki qavatli non” degan uzun ta’rif ishlatish tavsiya etildi.
“Muzqaymoq” so‘zi o‘rniga esa “eskimo” yoki “muzli qandolat” iboralari qo‘llanishi lozim. Janubiy Koreyada keng tarqalgan “karaoke” so‘zi o‘rniga “ekranda qo‘shiq ijro etish mashinasi” iborasi tavsiya qilindi.
Dasturning asosiy maqsadi gidlarni faqat shimoliy koreyscha leksika bilan ishlashga o‘rgatishdir. Chet tilidan o‘zlashgan, ayniqsa janubiy qo‘shnidan kirib kelgan so‘zlar butunlay yo‘q qilinishi kerak.
Biroq stajorlardan biri jurnalistlarga, ba’zan chet tilidagi so‘zlarni ishlatishga to‘g‘ri kelishini, chunki turistlar faqat shunday tushunishini aytdi. Shu bilan birga, noto‘g‘ri gapirgan gidni dasturdan chiqarishlari mumkinligi ham ta’kidlandi.
O‘quv kursi uch oy davom etadi. Yakunda stajorlar imtihon topshiradi va natijaga ko‘ra ishga qabul qilinadi.
Mamlakat 2020 yildan beri pandemiya sababli sayyohlar uchun yopiq edi. Faqat 2024 yil fevralida Rossiyadan kelgan birinchi turistik guruh Pxenyan va chang‘i kurortiga tashrif buyurdi.

Северная Корея ввела новое правило языка для гидов
Северная Корея привлекла внимание общественности новым и необычным решением. Об этом сообщает Zamin.uz.
В стране была организована новая учебная программа для гидов, работающих в сфере туризма. В рамках этой программы от гидов требуется не использовать в своей речи слова, заимствованные из английского и Южной Кореи.
Об этом сообщило издание Daily NK. Согласно информации, с 21 августа по всей стране начались курсы подготовки гидов.
Курсы контролируются Управлением кадров Корейской Трудовой партии. В каждой группе обучается от 20 до 30 слушателей.
Учебная программа включает не только профессиональную подготовку, но и нормы поведения, методы общения с туристами и правила одежды. Самым важным аспектом является речь гидов.
Ответственные представители правительства уделили особое внимание выбору слов и выражений. Например, вместо «гамбургер» рекомендуется использовать длинное описание «двухслойный хлеб с говяжьим фаршем».
Вместо слова «мороженое» следует применять выражения «эскимос» или «ледяная сладость». Вместо широко распространённого в Южной Корее слова «караоке» рекомендовано использовать фразу «машина для исполнения песен на экране».
Основная цель программы — научить гидов использовать исключительно северокорейскую лексику. Заимствованные из иностранных языков, особенно из южнокорейского, слова должны быть полностью устранены.
Однако один из стажёров сообщил журналистам, что иногда приходится использовать иностранные слова, поскольку туристы понимают только их. При этом также было отмечено, что гида, говорящего неправильно, могут исключить из программы.
Курс обучения длится три месяца. В конце стажёры сдают экзамен и по результатам принимаются на работу.
Страна была закрыта для туристов с 2020 года из-за пандемии. Только в феврале 2024 года первая туристическая группа из России посетила Пхеньян и лыжный курорт.
Кроме того, летом 2025 года начал работу один из крупных проектов Северной Кореи — курортный комплекс Вонсан-Кальма. По мнению специалистов, это решение вместе с языковой политикой означает новый этап в туристической политике страны.