Londonda immigratsiyaga qarshi va qarshi namoyishlar bo‘lib o‘tdi
Buyuk Britaniya poytaxti Londonda immigratsiyaga qarshi ommaviy namoyish bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu namoyishda 110 mingdan ortiq fuqarolar ishtirok etdi. Namoyish “Qirollikni birlashtiring” shiori ostida tashkil etilgan bo‘lib, u AQSHda mashhur bloger va o‘ng qanot populisti Charli Kirkning o‘ldirilishidan so‘ng boshlandi.
Namoyishni siyosiy faol Tommi Robinson olib bordi. Robinson mamlakatda vatanparvarlik va chegaralarni mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Shu bilan birga, “Irqchilikka qarshi kurash” tashkiloti ham qarama-qarshi yo‘nalishda namoyish uyushtirdi. Unga taxminan 5 ming kishi qatnashdi.
Politsiya tomonidan videokuzatuvlar va vertolyot tasvirlari yordamida namoyishchilarning aniq soni aniqlashga harakat qilindi. Namoyish davomida ba’zi ishtirokchilar tomonidan tartibsizliklar yuz berdi.
Politsiya xodimlariga hujumlar bo‘lib, namoyishchilar kordonni buzishga harakat qildi. Shuningdek, ular turli buyumlar uloqtirdi.
Bunga javoban politsiya kuchlari tezkor choralar ko‘rib, tartibsizliklarning avj olishiga yo‘l qo‘ymadi. Ichki ishlar vaziri Suella Braverman politsiyaga hujum qilganlarni qat’iy tanqid qildi va qonun oldida javob berishni ta’kidladi.
U tinch namoyish o‘tkazish huquqi mamlakat demokratiyasi uchun muhim ekanini qayd etdi. Namoyishda texnologiya magnati Ilon Mask videokonferensiya orqali ishtirok etdi.
U Buyuk Britaniyada siyosiy o‘zgarishlar zarurligini bildirib, parlamentni tarqatish va yangi saylovlar o‘tkazishni taklif qildi. Uning fikrlari siyosiy doiralarda keskin tanqid ostiga olindi.
Liberal-demokratlar yetakchisi Ser Ed Deyvi Maskning manfaatlari shaxsiy ekanini aytdi. The Guardian nashri xabariga ko‘ra, namoyish vaqtida “Qirollikni birlashtiring” ishtirokchilari va qarama-qarshi guruhlar o‘rtasida qisqa muddatli to‘qnashuvlar yuzaga keldi.

В Лондоне прошли митинги как против, так и за иммиграцию
В столице Великобритании Лондоне прошёл массовый митинг против иммиграции. Об этом сообщил Zamin.uz.
По данным полиции, в этом митинге приняли участие более 110 тысяч граждан. Митинг был организован под лозунгом «Объедините королевство» и начался после убийства в США известного блогера и правого популиста Чарли Кирка.
Митинг возглавил политический активист Томми Робинсон. Робинсон подчеркнул необходимость патриотизма и укрепления границ в стране.
В то же время организация «Борьба с расизмом» провела контрмитинг. В нём участвовало около 5 тысяч человек.
Полиция пыталась определить точное число участников с помощью видеонаблюдения и съёмок с вертолёта. Во время митинга некоторые участники допустили беспорядки.
Произошли нападения на сотрудников полиции, участники митинга пытались прорвать кордон. Также они бросали различные предметы.
В ответ силы полиции приняли оперативные меры и не допустили обострения беспорядков. Министр внутренних дел Суэлла Браверман резко осудила напавших на полицию и подчеркнула необходимость их привлечения к ответственности перед законом.
Она отметила, что право на мирное проведение митингов важно для демократии страны. В митинге через видеоконференцию участвовал технологический магнат Илон Маск.
Он заявил о необходимости политических изменений в Великобритании, предложил распустить парламент и провести новые выборы. Его взгляды подверглись резкой критике в политических кругах.
Лидер Либеральных демократов сэр Эд Дейви заявил, что интересы Маска носят личный характер. По сообщению издания The Guardian, во время митинга произошли кратковременные столкновения между участниками «Объедините королевство» и противоположными группами.
Полиция взяла ситуацию под контроль, разъединила участников и вывела их в безопасное место. В целом митинг завершился без серьёзных беспорядков.