Tramp Putinni urushni to‘xtatishga ishontira olmadi
AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putinning Ukrainadagi urushni to‘xtatishga majbur qila olmasligiga ishonchi so‘nayotganini bildirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
G‘arb ommaviy axborot vositalari bu haqda xabar bermoqda. So‘nggi oylar davomida Tramp urushni to‘xtatish borasida katta va’dalar bergan bo‘lsa-da, endi muzokaralar orqali Putinni tinchlik yo‘lidan borishga undash oson emasligini anglab yetmoqda.
Axios nashrining ma’lumotiga ko‘ra, Tramp o‘z maslahatchilariga Putinning muzokaralarga bo‘lgan niyatini noto‘g‘ri baholaganini tan olgan. U, shuningdek, agar urush to‘xtatilmasa, Rossiyaga qarshi qattiq choralar ko‘rilishini ta’kidlamoqda.
Tramp yaqinda o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida AQSH Rossiyaga qarshi kuchli sanksiyalar joriy etishga tayyorligini ma’lum qildi. Ammo bunday chora ko‘rilishi uchun NATO davlatlari ham Rossiya neftini sotib olishni to‘xtatishi kerakligini bildirdi.
Uning fikricha, urush Tramp prezidentlik davrida boshlanmagan, balki Bayden va Zelenskiy tomonidan davom ettirilmoqda. Tramp urushni to‘xtatish va minglab insonlarning hayotini saqlab qolishga harakat qilayotganini ta’kidladi.
Agar NATO AQSH bilan bir xil qat’iy chora ko‘rsa, urush tezda yakunlanadi, aks holda vaqt va resurslar behuda sarflanadi. 14 sentyabr kuni Tramp jurnalistlarga bergan intervyusida Yevropa davlatlarini Rossiyadan neft sotib olishni to‘xtatishga chaqirdi.
U joriy etilgan sanksiyalar yetarlicha kuchli emasligini aytdi va NATO mamlakatlari o‘z choralarini kuchaytirishi kerakligini ta’kidladi. Prezidentlik saylovi oldidan Tramp Rossiya-Ukraina urushini tezda yakunlashga va’da bergan edi.
Oq uy rahbari sifatida u Putin bilan bir necha bor telefon orqali muloqot qildi. Joriy yilning 15 avgustida esa ular Alyaska shtatida uchrashib, deyarli uch soat davomida muzokara olib bordi.
Biroq bu uchrashuvdan amaliy natija chiqmadi va hatto vaqtincha ham urushni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishilmadi. Tramp ushbu muzokarani ijobiy baholab, Fox News telekanaliga bergan intervyusida uchrashuvga 10 ballik tizimda to‘liq baho berdi.
Lekin ko‘pchilik tahlilchilar Alyaskadagi sammit Oq uy uchun mag‘lubiyat, Kreml uchun esa g‘alaba sifatida baholandi. Trampning "Putin aqldan ozibdi" va "Putindan hafsalam pir bo‘ldi" kabi ogohlantirishlari esa Rossiya rahbariga ta’sir qilmaganligi qayd etilmoqda.

Трамп не смог убедить Путина прекратить войну
Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что его вера в то, что президент России Владимир Путин может быть вынужден прекратить войну в Украине, угасает. Об этом сообщает Zamin.uz.
Западные СМИ сообщают об этом. Несмотря на то, что в последние месяцы Трамп давал большие обещания по прекращению войны, теперь он понимает, что убедить Путина пойти по пути мира через переговоры не так просто.
По данным издания Axios, Трамп признал своим советникам, что он неправильно оценил намерения Путина относительно переговоров. Он также подчеркнул, что если война не прекратится, против России будут приняты жесткие меры.
Недавно Трамп на своей странице в социальной сети заявил, что США готовы ввести жесткие санкции против России. Однако для принятия таких мер он отметил, что страны НАТО также должны прекратить покупку российской нефти.
По его мнению, война не началась во время президентства Трампа, а продолжается Байденом и Зеленским. Трамп подчеркнул, что он пытается остановить войну и спасти жизни тысяч людей.
Если НАТО примет такие же жесткие меры, как и США, война быстро закончится, в противном случае время и ресурсы будут потрачены впустую. 14 сентября Трамп в интервью журналистам призвал европейские страны прекратить покупку нефти у России.
Он заявил, что введенные санкции недостаточно сильны и подчеркнул, что страны НАТО должны усилить свои меры. Перед президентскими выборами Трамп обещал быстро завершить войну между Россией и Украиной.
В качестве главы Белого дома он несколько раз общался с Путиным по телефону. 15 августа этого года они встретились в штате Аляска и провели переговоры почти три часа.
Однако эта встреча не принесла практических результатов и даже временное соглашение о прекращении войны достигнуто не было. Трамп положительно оценил эти переговоры и в интервью телеканалу Fox News поставил встрече полную оценку по десятибалльной шкале.
Тем не менее, большинство аналитиков оценили саммит на Аляске как поражение для Белого дома и победу для Кремля. Отмечается, что предупреждения Трампа, такие как «Путин сошел с ума» и «Я разочарован Путиным», не повлияли на российского лидера.