Tokioda xavfsizlik inspektori yo‘lovchilardan pul o‘g‘irladi
U yo‘lovchilarning bagajlarini tekshirish vaqtida naqd pul o‘g‘irlashda gumon qilinmoqda. Matsumoto tergovchilarga ishining og‘irligi sabab ishdan bo‘shash haqida o‘ylagani va o‘g‘irlik qilish orqali hayajon olishni istagani haqida ma’lumot bergan.
Shuningdek, u o‘g‘irlagan pullarni yashash xarajatlariga sarflash niyatida ekanligini tan olgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, Matsumoto aprel oyidan buyon xavfsizlik kompaniyasida ishlaydi va Japan Airlines bilan tuzilgan shartnoma asosida yo‘lovchilarni nazorat qilish vazifasini bajaradi.
Politsiya uning avgust oyidan boshlab 70-80 yo‘lovchidan jami 1,5 million yen, ya’ni taxminan 10 ming dollar miqdorida pul o‘g‘irlaganini aniqlamoqda. So‘nggi voqea shanba kuni kechqurun yuz berdi.
Yo‘lovchi e’tiborini chalg‘itgan paytda Matsumoto 90 ming yenni yashirincha olib, uni hojatxonadagi qog‘oz o‘ramiga yashirgani aniqlangan. Yo‘lovchi puli yo‘qligini payqab, kuzatuv kameralari yozuvlari orqali gumondor fosh etildi.

В Токио инспектор по безопасности украл деньги у пассажиров
Полиция Токио задержала 21-летнего инспектора безопасности Рю Мацумото, работавшего в аэропорту Ханэда. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подозревается в краже наличных денег во время проверки багажа пассажиров. Мацумото сообщил следователям, что из-за тяжести работы он думал об увольнении и хотел получить острые ощущения через кражу.
Также он признался, что намеревался потратить украденные деньги на расходы на проживание. По данным, Мацумото работает в охранной компании с апреля и выполняет функции контроля пассажиров на основании контракта с Japan Airlines.
Полиция выясняет, что с августа он украл у 70-80 пассажиров в общей сложности 1,5 миллиона иен, что примерно составляет 10 тысяч долларов. Последний инцидент произошёл в субботу вечером.
Когда пассажир был отвлечён, Мацумото тайно взял 90 тысяч иен и спрятал их в рулон туалетной бумаги. Пассажир заметил отсутствие денег, и подозреваемый был выявлен по записям с камер наблюдения.