AQSH va Xitoy TikTok egasini kelishmoqda
Vazir Skott Bessentning so‘zlariga ko‘ra, ushbu kelishuvga prezident Donald Tramp va Xitoy rahbari Si Szinpin juma kuni imzo qo‘yadi. Biroq Pekin bu ma’lumotni hali tasdiqlamagan.
Agar Xitoy kelishuvni qabul qilmasa, 17-sentyabr kuni AQSH hududida TikTok platformasi to‘liq bloklanishi mumkin. Trampning ta’kidlashicha, Madridda o‘tgan savdo muzokaralari samarali kechdi va yoshlar uchun muhim bo‘lgan platforma taqdiri yuzasidan zarur kelishuvga erishildi.
TikTokning xitoylik egasi AQSHdagi operatsiyalari uchun xaridor topishi shart qilib qo‘yildi. Aks holda, ilova mamlakatda taqiqlanishi ehtimoli yuqori.
Ma’lumot uchun, AQSH Oliy sudi yanvar oyida o‘tgan yil qabul qilingan qonunni tasdiqlagan. Unga ko‘ra, kompaniya operatsiyalarini topshirmasa, TikTok butunlay taqiqlanadi.
AQSH Adliya vazirligi esa platformaning amerikalik foydalanuvchilarning shaxsiy ma’lumotlariga ega bo‘lishini milliy xavfsizlik uchun jiddiy tahdid deb baholaydi. TikTok rahbariyati bu ayblovlarni rad etib, AQSHdagi faoliyatlari mustaqil ekanligini va Xitoy hukumatiga ma’lumot uzatilmasligini ta’kidladi.
Shuningdek, taqiq amerikaliklarning so‘z erkinligi va ma’lumotlarini himoya qilishga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi bildirilmoqda. Bloklash qonuni kuchga kirgandan so‘ng, Tramp yanvar oyida taqiqni 75 kunga kechiktirishga rozilik bildirgan.
Keyinchalik muddat uch marta uzaytirilib, so‘nggi sana 17-sentyabrga belgilandi. Avvalroq TikTokning ehtimoliy xaridorlari sifatida Tesla asoschisi Ilon Mask, bloger va biznesmen MrBeast hamda investor Frenk Makkurt nomlari tilga olingan edi.
Hozirda ko‘zlar 17-sentyabrga qaratilgan bo‘lib, shu kunda platformaning va uning millionlab foydalanuvchilarining kelajagi aniqlanishi kutilmoqda.

США и Китай договариваются с владельцем TikTok
Министр финансов США в официальном заявлении сообщил, что Вашингтон и Китай достигли соглашения по вопросу местного владения TikTok в Америке. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам министра Скотта Бессента, это соглашение подпишут президент Дональд Трамп и лидер Китая Си Цзиньпин в пятницу. Однако Пекин пока не подтвердил эту информацию.
Если Китай не примет соглашение, 17 сентября платформа TikTok может быть полностью заблокирована на территории США. По словам Трампа, торговые переговоры в Мадриде прошли эффективно, и было достигнуто необходимое соглашение по судьбе платформы, важной для молодежи.
Китайскому владельцу TikTok было поставлено условие найти покупателя для операций в США. В противном случае существует высокая вероятность запрета приложения в стране.
Для справки, Верховный суд США в январе утвердил закон, принятый в прошлом году. Согласно ему, если компания не передаст операции, TikTok будет полностью запрещен.
Министерство юстиции США оценивает наличие у платформы личных данных американских пользователей как серьезную угрозу национальной безопасности. Руководство TikTok отвергает эти обвинения, подчеркивая, что их деятельность в США независима и данные не передаются китайскому правительству.
Также отмечается, что запрет может негативно повлиять на свободу слова и защиту данных американцев. После вступления в силу закона о блокировке Трамп в январе согласился отложить запрет на 75 дней.
Позже срок был продлен три раза, и окончательная дата установлена на 17 сентября. Ранее в качестве возможных покупателей TikTok назывались основатель Tesla Илон Маск, блогер и бизнесмен MrBeast, а также инвестор Фрэнк Маккарт.
Сейчас все взгляды устремлены на 17 сентября, когда ожидается определение будущего платформы и миллионов ее пользователей.