Buyuk Britaniya va AQSh yadro energetikasini rivojlantiradi
Buyuk Britaniya va Amerika Qo‘shma Shtatlari yadroviy energiyani rivojlantirish bo‘yicha yangi kelishuv imzolashga tayyorlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bitim minglab yangi ish o‘rinlarini yaratishi va Buyuk Britaniyaning energiya xavfsizligini mustahkamlashi kutilmoqda. Kelishuv AQSh Prezidenti Donald Trampning Buyuk Britaniyaga tashrifi davomida rasmiylashtiriladi.
Yangi kelishuv yadro qurilmalarni qurishga ruxsat berish jarayonini soddalashtirish va tezlashtirishni nazarda tutadi. Agar bir mamlakatda yadro qurilmasi xavfsizlik talablaridan o‘tgan bo‘lsa, boshqa mamlakatlarda ham uning tasdiqlanishi osonlashadi.
Shuningdek, Angliyaning Hartlepul shahrida 12 ta yangi yadro qurilmasi qurilishi rejalashtirilmoqda. Ushbu loyiha taxminan 1,5 million xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlashi va minglab yangi ish o‘rinlarini yaratishi mumkin.
Biroq, ekologlar ushbu tashabbusga qarshi fikr bildirayotir. Ularning ta’kidlashicha, bunday loyihalar juda qimmatga tushadi va qurilish ishlari uzoq davom etadi.

Великобритания и США развивают ядерную энергетику
Великобритания и Соединённые Штаты Америки готовятся подписать новое соглашение о развитии ядерной энергетики. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ожидается, что это соглашение создаст тысячи новых рабочих мест и укрепит энергетическую безопасность Великобритании. Соглашение будет оформлено во время визита президента США Дональда Трампа в Великобританию.
Новое соглашение предусматривает упрощение и ускорение процесса разрешения на строительство ядерных установок. Если в одной стране ядерная установка соответствует требованиям безопасности, её утверждение в других странах станет проще.
Кроме того, в городе Хартлпул в Англии планируется строительство 12 новых ядерных установок. Этот проект может обеспечить электроэнергией около 1,5 миллиона домов и создать тысячи новых рабочих мест.
Однако экологи выражают несогласие с этой инициативой. По их мнению, такие проекты очень дорогие, а строительные работы занимают много времени.
В результате существует вероятность повышения цен на электроэнергию. Поэтому обсуждения вокруг проекта продолжаются.