Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyahu Qatar hududida sodir bo‘lgan so‘nggi hujumdan keyin ham Hamas yetakchilarining chet elda himoya ostida emasligini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, Isroil o‘z chegaralaridan tashqarida ham o‘zini himoya qilish huquqiga ega. Quddusda AQSh Davlat kotibi Marko Rubio bilan uchrashuvda Netanyahu faqat Isroil tomonidan hujum amalga oshirilganini aytdi.
Ushbu zarba xalqaro tanqidlarga sabab bo‘ldi, xususan, AQSh Prezidenti Donald Tramp Qatar hududida bunday voqea takrorlanmasligini ta’kidlagan edi. Marko Rubio esa Isroil bilan AQSh o‘rtasidagi aloqalar mustahkamligini qayd etdi.
Shu bilan birga, Arab davlatlari Qatarda sammit o‘tkazib, Isroilga qarshi keskin bayonotlar berdi. BMT esa G‘azoda aholining ko‘chirib yuborilishi yanada jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ogohlantirdi.
Uchrashuv BMT Bosh assambleyasi arafasida bo‘lib o‘tdi. Unda bir qator G‘arb davlatlari Falastinni rasmiy tan olishi kutilmoqda.
Netanyahu esa G‘arbiy Sohilda yangi yahudiy aholi punktlari qurilishi orqali Falastin davlatining shakllanishiga yo‘l qo‘yilmasligini yana bir bor ma’lum qildi. Bu holat mintaqadagi ziddiyatlarni yanada kuchaytirishi mumkinligi haqida ogohlik bildirilmoqda.

Нетаньяху: Лидеры Хамаса не будут защищены за границей
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что лидеры Хамаса не находятся под защитой за границей, даже после последнего нападения на территории Катара. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Израиль имеет право защищать себя и за пределами своих границ. На встрече в Иерусалиме с государственным секретарём США Марко Рубио Нетаньяху отметил, что удар был нанесён исключительно Израилем.
Этот удар вызвал международную критику, в частности, президент США Дональд Трамп подчеркнул, что подобные инциденты на территории Катара не должны повторяться. Марко Рубио отметил укрепление связей между Израилем и США.
В то же время арабские страны провели саммит в Катаре и выступили с резкими заявлениями против Израиля. ООН предупредила, что переселение населения в Газе может привести к более серьёзным последствиям.
Встреча прошла накануне Генеральной Ассамблеи ООН. Ожидается, что ряд западных стран официально признают Палестину.
Нетаньяху вновь заявил, что строительство новых еврейских поселений на Западном берегу не позволит сформироваться палестинскому государству. Отмечается, что это может усилить конфликты в регионе.