Yevropa davlat prokuraturasi ma’lumotiga ko‘ra, Gretsiyaning Pirey portida Xitoydan kelgan 2435 ta yuk tashish konteyneri musodara qilindi. Ushbu operatsiya noqonuniy savdo va kontrabandaga qarshi kurashda muhim qadam sifatida baholanmoqda.
Politico nashri yozishicha, bu Yevropa Ittifoqi hududida amalga oshirilgan eng katta musodara hisoblanadi. Konteynerlarda asosan elektr velosipedlar, to‘qimachilik mahsulotlari, poyabzallar va iste’mol tovarlari bo‘lgan.
Bu tovarlar rasmiy ruxsatsiz aylanish uchun kiritilgan va bojxona nazoratidan yashirilgan. Yevropa davlat prokuraturasi ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur noqonuniy tovar aylanishini tashkil etgan olti nafar shaxsga rasman ayblov e’lon qilingan.
Tekshiruv natijalari shuni ko‘rsatdiki, agar ushbu tovarlar rasmiy qayd etilmasdan Yevropa bozoriga kiritilganida, Ittifoq davlatlari budjetlari bojxona to‘lovlari va qo‘shilgan qiymat solig‘idan qariyb 800 million dollar zarar ko‘rishi mumkin edi. Mutaxassislar ta’kidlashicha, Yevropaga noqonuniy tovarlarni kiritish nafaqat iqtisodiy zarar keltiradi, balki ichki bozorda raqobat muvozanatini ham buzadi.
Arzon, lekin sertifikatsiz mahsulotlar mahalliy ishlab chiqaruvchilarga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Shuningdek, bunday mahsulotlar ko‘pincha xavfsizlik talablariga javob bermaydi va iste’molchilar uchun xavf tug‘diradi.

В Европе было изъято большое количество незаконных товаров
Произошло событие, отмеченное как крупнейшая операция в истории Европейского Союза. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Европейской прокуратуры, в порту Пирей в Греции было конфисковано 2435 грузовых контейнеров из Китая. Эта операция оценивается как важный шаг в борьбе с незаконной торговлей и контрабандой.
По информации издания Politico, это крупнейшая конфискация, осуществленная на территории Европейского Союза. В контейнерах в основном находились электровелосипеды, текстильные изделия, обувь и потребительские товары.
Эти товары были ввезены для оборота без официального разрешения и скрыты от таможенного контроля. По данным Европейской прокуратуры, официальные обвинения предъявлены шести лицам, организовавшим оборот этих незаконных товаров.
Результаты расследования показали, что если бы эти товары были введены на европейский рынок без официальной регистрации, бюджеты стран Союза могли бы потерять около 800 миллионов долларов из-за таможенных сборов и налога на добавленную стоимость. Эксперты отмечают, что ввоз незаконных товаров в Европу наносит не только экономический ущерб, но и нарушает баланс конкуренции на внутреннем рынке.
Дешевые, но несертифицированные товары могут негативно повлиять на местных производителей. Кроме того, такие товары часто не соответствуют требованиям безопасности и представляют опасность для потребителей.