BMT: Isroil G‘azoda genotsidni davom ettirmoqda
Birlashgan Millatlar Tashkilotining mustaqil xalqaro komissiyasi Isroilning G‘azo sektoridagi harakatlarini genotsid deb tan oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Komissiya hisobotida Isroil hukumati falastinliklarni guruh sifatida yo‘q qilishga qaratilgan siyosat olib borganligi qayd etildi. Aholining ko‘payish qobiliyatini cheklash uchun turli choralar joriy qilingan, farzand ko‘rish imkoniyatini to‘suvchi usullar qo‘llanilgan.
Shuningdek, falastinliklarning jismonan yo‘q qilinishiga olib keluvchi og‘ir turmush sharoitlari yaratilib, ular uchun hayot sharoitlari keskin yomonlashtirilgan. Hisobotda bu harakatlarning Rim statuti va Genotsid jinoyatini oldini olish va jazolash to‘g‘risidagi konvensiya talablariga to‘liq javob berishi alohida ta’kidlandi.
Komissiyaning asosiy xulosalariga ko‘ra, Isroil hozirda ham G‘azo sektorida genotsidni davom ettirmoqda va bu jarayon 1948-yildan beri eng shafqatsiz bosqichga yetgan. Mamlakat siyosiy va harbiy rahbarlari, jumladan bosh vazir Binyamin Netanyaxu, bu jarayonga ochiqcha chaqiriq qilgan.
Tel-Aviv G‘azo aholisining himoyasini ta’minlay olmadi va genotsidning oldini olish bo‘yicha majburiyatlarini bajarmadi. Shuning uchun davlatlar Isroil armiyasining G‘azo va boshqa bosib olingan hududlardagi harakatlarini to‘xtatish uchun barcha mavjud imkoniyatlardan foydalanishi zarur.
BMT komissiyasining mazkur hisobotidan so‘ng xalqaro hamjamiyatda keng muhokamalar boshlandi. Unda aytilishicha, hozirgi vaziyat butun mintaqaning kelajagi uchun jiddiy xavf tug‘dirmoqda.

ООН: Израиль продолжает геноцид в Газе
Независимая международная комиссия Организации Объединённых Наций признала действия Израиля в секторе Газа геноцидом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В отчёте комиссии отмечается, что правительство Израиля проводит политику, направленную на уничтожение палестинцев как группы. Введены различные меры для ограничения способности населения к размножению, применяются методы, препятствующие деторождению.
Кроме того, созданы тяжёлые жизненные условия, ведущие к физическому уничтожению палестинцев, их условия жизни резко ухудшены. В отчёте особо подчёркивается, что эти действия полностью соответствуют требованиям Римского статута и Конвенции о предупреждении и наказании преступления геноцида.
Согласно основным выводам комиссии, Израиль продолжает геноцид в секторе Газа, и этот процесс достиг самого жестокого этапа с 1948 года. Политические и военные лидеры страны, включая премьер-министра Биньямина Нетаньяху, открыто призывали к этому процессу.
Тель-Авив не смог обеспечить защиту населения Газы и не выполнил свои обязательства по предотвращению геноцида. Поэтому государства должны использовать все доступные возможности для прекращения действий израильской армии в Газе и других оккупированных территориях.
После публикации данного отчёта комиссии ООН начались широкие обсуждения в международном сообществе. В нём говорится, что текущая ситуация представляет серьёзную угрозу для будущего всего региона.