Buyuk Britaniya qirollik harbiy-havo kuchlariga qarashli Typhoon qiruvchi samolyotlari NATOning "Sharqiy qo‘riqchi" operatsiyasi doirasida Polsha havo hududini himoya qilish vazifasini bajaradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu missiyaning asosiy maqsadi Rossiya tomonidan havodan kelayotgan tahdidlarni, jumladan uchuvchisiz apparatlar hujumlarini oldini olishdir. Bu haqda Buyuk Britaniya hukumati 15 sentyabr kuni rasmiy bayonot bilan ma’lum qildi.
Bayonotda aytilishicha, Britaniya qirollik harbiy-havo kuchlari NATOning sharqiy qanotini mustahkamlash maqsadida Germaniya, Daniya va Fransiya harbiy-havo kuchlari bilan hamkorlikda harakat qilmoqda. Bu chora Rossiya uchuvchisiz uchoqlari tomonidan Polsha suveren havo hududining xavfli tarzda buzilishi hamda 13 sentyabrda Ruminiya havo hududida yuz bergan shunga o‘xshash voqealardan so‘ng joriy etildi.
NATO ushbu holatlarni havo hududi buzilishi bo‘yicha eng jiddiy voqealardan biri sifatida baholamoqda. Typhoon qiruvchilari Linkolnshirdagi Koningsbi harbiy bazasida joylashtiriladi va yaqin kunlarda Polsha havo hududi ustida patrul parvozlarini boshlaydi.
Ular Brayz-Norton aviabazasidan keladigan Voyager yonilg‘i to‘ldiruvchi samolyotlari hamda maxsus logistika guruhlari tomonidan qo‘llab-quvvatlanadi. Ushbu missiya nafaqat Polsha, balki butun NATO havo hududining xavfsizligini ta’minlash, Rossiyadan kelayotgan ehtimoliy tahdidlarni bartaraf etish hamda ittifoqchilar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Британские истребители Typhoon будут защищать воздушное пространство Польши
Истребители Typhoon Королевских военно-воздушных сил Великобритании выполняют задачу по защите воздушного пространства Польши в рамках операции НАТО «Восточный страж». Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная цель этой миссии — предотвратить угрозы с воздуха со стороны России, включая атаки беспилотных аппаратов. Об этом 15 сентября официально заявило правительство Великобритании.
В заявлении говорится, что Королевские военно-воздушные силы Великобритании действуют совместно с военно-воздушными силами Германии, Дании и Франции для укрепления восточного фланга НАТО. Эта мера была введена после опасных нарушений суверенного воздушного пространства Польши российскими беспилотниками, а также после аналогичного инцидента 13 сентября в воздушном пространстве Румынии.
НАТО оценивает эти случаи как одни из самых серьёзных нарушений воздушного пространства. Истребители Typhoon будут размещены на военной базе Коннингсби в Линкольншире и в ближайшие дни начнут патрулирование воздушного пространства Польши.
Они будут поддерживаться заправщиками Voyager с авиабазы Брейз-Нортон и специальными логистическими группами. Эта миссия имеет важное значение не только для безопасности воздушного пространства Польши, но и всего НАТО, а также для нейтрализации потенциальных угроз со стороны России и укрепления сотрудничества между союзниками.