Isroil G‘azoga quruqlik hujumini boshladi
2025-yil 16-sentyabr, seshanba kuni Isroil G‘azo shahriga qarshi quruqlik hujumining asosiy bosqichini boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakat mudofaa vazirligi ma’lum qildi. Isroil armiyasi (CAXAL) qo‘shinlari shahar markaziga tomon harakat qilmoqda.
Shahar hududida taxminan uch minggacha HAMAS jangarisi borligi aytilmoqda. Mudofaa vaziri Israil Katsning ta’kidlashicha, hujumning maqsadi HAMASni yo‘q qilish, terrorchilik infratuzilmasini barbod etish va garovdagi fuqarolarni ozod etish uchun sharoit yaratishdir.
G‘azo rasmiylarining xabar berishicha, hujumning ilk soatlarida havo zarbalari oqibatida kamida qirq kishi halok bo‘lgan, ularning aksariyati tinch aholi vakillari hisoblanadi. Tanklar turar joy massivlariga kirib borgan.
Isroil hukumati yana bir bor hududdagi fuqarolarni xavfsizlik uchun hududni tark etishga chaqirdi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining maxsus komissiyasi ayni shu kunda Isroilni G‘azoda qirg‘in uyushtirish va zo‘ravonlikka da’vat qilishda aybladi.
G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, oxirgi bir sutka ichida yana uch kishi ochlik sababli vafot etdi, ulardan biri bola. Ochlikdan halok bo‘lganlar soni jami 428 nafarga yetgan.

Израиль начал сухопутное наступление на Газу
16 сентября 2025 года, во вторник, Израиль начал основной этап сухопутного наступления на город Газу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом заявило министерство обороны страны. Армия Израиля (ЦАХАЛ) движется в сторону центра города.
Сообщается, что в городе находится около трёх тысяч боевиков ХАМАС. По словам министра обороны Израиля Исраэля Каца, цель наступления — уничтожить ХАМАС, разрушить террористическую инфраструктуру и создать условия для освобождения заложников.
По данным официальных лиц Газы, в первые часы наступления в результате авиаударов погибло не менее сорока человек, большинство из которых — мирные жители. Танки вошли в жилые массивы.
Правительство Израиля вновь призвало граждан покинуть территорию ради безопасности. Специальная комиссия Организации Объединённых Наций в этот же день обвинила Израиль в организации резни и призывах к насилию в Газе.
По данным министерства здравоохранения Газы, за последние сутки ещё трое человек умерли от голода, один из них — ребёнок. Общее число погибших от голода достигло 428 человек.