Zambiyada prezidentga afsun qilish urinishiga hukm chiqarildi
Mamlakat prezidenti Hakainde Hichilemani o‘ldirishga uringan ikki nafar folbin ikki yillik qamoq jazosiga hukm qilindi. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, 43 yoshli Leonard Pxiri va 42 yoshli Jastin Kandungede 2024-yil oxirida Lusaka shahridagi mehmonxonada qo‘lga olingan.
Mehmonxona xodimi g‘alati tovushlarni eshitib, politsiyaga xabar bergan. Tekshiruv davomida ularning xonasidan tirik buqalamun, noma’lum hayvon dumining qismi, 12 ta shisha dorivor modda va boshqa sehrli buyumlar topilgan.
Folbinlarning maqsadi Zambiya prezidentini afsunlash va unga zarar yetkazish bo‘lgan. Bu ishni ularga mahalliy siyosatchi Emmanuel Bandaning ukasi Nelson Banda buyurtma qilgan hamda 2 million zambiya kvachasi to‘lab berilgan.
Sud jarayonida ayblanuvchilar o‘z aybini tan olgan. Zambiyada 1914-yildan beri sehr-joduni taqiqlovchi qonun mavjud.
Unga ko‘ra, sehrli qobiliyatlarni ko‘rsatib, odamlarni qo‘rqitish yoki ularga zarar yetkazishga urinish folbinlik deb hisoblanadi va bunday jinoyat uchun uch yilgacha qamoq jazosi belgilanadi. Shu bilan birga, Gaiti poytaxti Port-o-Prensda ham shunga o‘xshash holat qayd etilgan.
Jinoiy guruh a’zolari 110 kishini afsungarlikda ayblab, ularning hayotiga zo‘ravonlik bilan aralashgani aniqlangan. Bu voqealar folbinlik va siyosiy xavfsizlik masalalarining global darajada jiddiyligini ko‘rsatadi.

В Замбии вынесен приговор за попытку колдовства против президента
Двое колдунов, пытавшихся убить президента страны Хакаинде Хичилему, были приговорены к двум годам тюремного заключения. По данным полиции, 43-летний Леонард Пхири и 42-летний Джастин Кандунгеде были задержаны в конце 2024 года в отеле в городе Лусака.
Сотрудник отеля услышал странные звуки и сообщил в полицию. В ходе расследования в их комнате были обнаружены живой хамелеон, часть хвоста неизвестного животного, 12 бутылочек с лекарственными средствами и другие магические предметы.
Цель колдунов заключалась в том, чтобы заколдовать президента Замбии и причинить ему вред. Этот заказ им сделал местный политик Эммануэль Банда, брат которого Нельсон Банда заплатил 2 миллиона замбийских квача.
В ходе судебного процесса обвиняемые признали свою вину. В Замбии с 1914 года действует закон, запрещающий колдовство.
Согласно ему, демонстрация магических способностей с целью запугивания людей или причинения им вреда считается колдовством, и за такое преступление предусмотрено наказание до трех лет лишения свободы. В то же время в столице Гаити Порт-о-Пренсе была зафиксирована похожая ситуация.
Члены преступной группы обвинили в колдовстве 110 человек и установили, что их жизни подвергались насильственному вмешательству. Эти события показывают серьезность вопросов колдовства и политической безопасности на глобальном уровне.