Bu qabr 2300 yildan ortiq vaqt oldin joylashtirilgan bo‘lib, messaplar xalqiga tegishli ekani aniqlangan. Messaplar hududda rim va ellinistik uslublar ta’sirida yashagan, mohir me’moriy qurilishlari va o‘ziga xos dafn urf-odatlari bilan tanilgan xalqdir.
Arxeologlarning ma’lumotiga ko‘ra, topilgan qabr ikki alohida xonadan iborat kichik dafn majmuasi shaklida bo‘lib, devorlar bo‘ylab oq suvoqli qizil bezaklar saqlanib qolgan. Ichkarida esa boy rasm qoldiqlari va qizil suvoq bilan qoplangan ikki qatlamli eshik izlari mavjud.
Birinchi xonada miloddan avvalgi IV asrga oid sopol idishlar — vazalar, moychiroqlar va likopchalar topilgan. Polda esa dafn to‘shagi uchun mo‘ljallangan to‘rtburchak chuqurchalar aniqlangan.
Ikkinchi xona muhrlangan bo‘lsa-da, qadimda talon-taroj qilingan, faqat Rim respublikasiga oid dinar topilgan. Bu hududda Rim ta’sirining davom etganidan dalolat beradi.
Rasmiy manbalarga ko‘ra, qabr hududida buzilish alomatlari bor, ehtimol qaroqchilar devorlarni teshib o‘tgan. Topilma tarixiy va madaniy jihatdan katta ahamiyatga ega bo‘lib, ellinistik davrdagi messaplarning dafn marosimlarini chuqurroq o‘rganishga imkon beradi.
Hozirda mutaxassislar qabrning to‘liq 3D modelini yaratmoqda. Ushbu raqamli model keng jamoatchilikka onlayn tarzda taqdim etiladi va tarixiy obyektni zamonaviy texnologiyalar yordamida o‘rganish imkonini beradi.

В городе Мандурия обнаружена могила до нашей эры
В итальянском городе Мандурия рабочие, строившие канализационную систему, обнаружили древнюю могилу IV века до нашей эры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта могила была размещена более 2300 лет назад и принадлежит народу месапов. Месапы жили на этой территории под влиянием римских и эллинистических стилей, известны своими мастерскими архитектурными сооружениями и уникальными погребальными обычаями.
По данным археологов, найденная могила представляет собой небольшой погребальный комплекс из двух отдельных комнат, на стенах сохранились красные украшения на белом штукатурном фоне. Внутри обнаружены остатки богатых росписей и следы двухслойной двери, покрытой красной штукатуркой.
В первой комнате найдены керамические сосуды IV века до нашей эры — вазы, масляные лампы и чаши. На полу выявлены прямоугольные углубления, предназначенные для погребального ложа.
Вторая комната была запечатана, однако в древности подверглась разграблению, найден только динар, относящийся к Римской республике. Это свидетельствует о продолжении римского влияния на этой территории.
По официальным данным, на территории могилы имеются признаки разрушений, вероятно, грабители пробили стены. Найденный объект имеет большое историческое и культурное значение и позволяет глубже изучить погребальные обряды месапов эллинистического периода.
В настоящее время специалисты создают полную 3D-модель могилы. Эта цифровая модель будет представлена широкой общественности в онлайн-формате и позволит изучать исторический объект с помощью современных технологий.