Jorjiyada 300 koreyalik ishchi noto‘g‘ri vizada ushlangan
AQShning Jorjiya shtatida o‘tkazilgan immigratsiya reydi davomida 300 dan ortiq janubiy koreyalik ishchi hibsga olindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular Hyundai va LG kompaniyalariga qarashli zavod qurilishida vaqtincha ishlayotgan edi. Ishchilarning so‘zlariga ko‘ra, qurolli ofitserlar ularni kishanlab, avtobuslarga olib ketgan.
AQSh rasmiylari ishchilarning noto‘g‘ri viza bilan ishlaganini ta’kidladi. Biroq keyinchalik ular jazolanishsiz mamlakatdan chiqib ketishga ruxsat oldi.
Bu kelishuv ishchilarga kelajakda yana AQShda ishlash imkonini beradi. Hibsga olingan ishchilar sovuq va og‘ir sharoitlarda saqlanganini aytdi.
Ular ichimlik suvi iflos bo‘lganini, ko‘pchiligi esa yotoqsiz qolib, stollarda uxlashga majbur bo‘lganini bildirdi. Janubiy Koreya hukumati inson huquqlari buzilgani yuzasidan tekshiruv boshladi.
Ushbu voqea AQSh va Janubiy Koreya o‘rtasidagi munosabatlarni taranglashtirdi. Chunki yaqinda Seul hukumati AQShda katta sarmoya kiritish bo‘yicha kelishuv imzolagan edi.

В Джорджии задержали 300 корейских рабочих с неправильной визой
В ходе иммиграционного рейда в штате Джорджия США было задержано более 300 южнокорейских рабочих. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они временно работали на строительстве заводов компаний Hyundai и LG. По словам рабочих, вооружённые офицеры заковали их в наручники и посадили в автобусы.
Американские официальные лица подчеркнули, что рабочие работали по неправильным визам. Однако позже им разрешили покинуть страну без наказания.
Это соглашение позволит рабочим в будущем снова работать в США. Задержанные рабочие сообщили, что их содержали в холодных и тяжёлых условиях.
Они заявили, что питьевая вода была загрязнена, а многие остались без крова и были вынуждены спать на столах. Правительство Южной Кореи начало расследование по факту нарушения прав человека.
Этот инцидент обострил отношения между США и Южной Кореей, поскольку недавно правительство Сеула подписало соглашение о крупных инвестициях в США.