Nepalda yoshlar noroziligi hukumatni ag‘darildi
Nepalda yoshlar korrupsiyaga qarshi keng ko‘lamli norozilik namoyishlariga chiqib, 48 soat ichida hukumat iste’fosiga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Namoyishlar davomida yetti o‘ndan ortiq kishi halok bo‘ldi, yuzlab odam jarohatlandi, shuningdek davlat va shaxsiy mulkka katta zarar yetkazildi. Dastlab namoyishlar tinch o‘tgan bo‘lsa-da, keyinchalik ular tartibsizlikka aylanib, parlament binosi, bosh vazir idorasi va yirik mehmonxonalar yondirildi.
Ijtimoiy tarmoqlarga qo‘yilgan taqiq va siyosatchilarning farzandlarining dabdabali hayoti yoshlar noroziligining asosiy sabablaridan biri bo‘ldi. Vaziyat nazoratdan chiqqach, hukumat armiyani jalb qilib, komendantlik soatini e’lon qildi.
Keyinchalik Oliy sudning sobiq raisi Sushila Karki vaqtinchalik bosh vazir etib tayinlandi. U mamlakatni saylovlargacha boshqarishi kutilmoqda.
Mutaxassislar bu voqealarni Nepal siyosatidagi eng keskin burilishlardan biri deb baholamoqda. Yoshlar endi jim qolmasligini va adolatsizlikka qarshi kurashishni davom ettirishini bildirgan bo‘lsa-da, katta moddiy zarar va kelajakdagi barqarorlik masalalarida xavotirlar saqlanmoqda.

В Непале молодежные протесты свергли правительство
В Непале молодёжь вышла на масштабные протесты против коррупции, что привело к отставке правительства в течение 48 часов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Во время протестов погибло более семидесяти человек, сотни получили ранения, а также был нанесён значительный ущерб государственному и частному имуществу. Изначально протесты проходили мирно, однако позже они переросли в беспорядки, были подожжены здание парламента, офис премьер-министра и крупные гостиницы.
Запреты в социальных сетях и роскошная жизнь детей политиков стали одними из основных причин недовольства молодёжи. Когда ситуация вышла из-под контроля, правительство привлекло армию и объявило комендантский час.
Позднее бывший председатель Верховного суда Сушила Карки была назначена временным премьер-министром. Ожидается, что она будет управлять страной до выборов.
Эксперты оценивают эти события как один из самых резких поворотных моментов в политике Непала. Хотя молодёжь заявила, что больше не будет молчать и продолжит борьбу с несправедливостью, сохраняются опасения по поводу значительного материального ущерба и вопросов будущей стабильности.