2023-yil 10-sentyabrga o‘tar kechasi Rossiyaga tegishli 20 dan ortiq uchuvchisiz qurilmalar Polsha hududiga kirib keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ularning bir qismi urib tushirildi, qolganlarini ushlash maqsadida qiruvchi samolyotlar havoga ko‘tarildi. Bu voqea Ukraina bilan chegaradosh sharqiy hududda yashovchi aholini jiddiy xavotirga solmoqda, deb xabar beradi The Wall Street Journal.
Mahalliy aholi vakillaridan biri, Ala Vesolovska, ertalab nonushta tayyorlayotgan paytda uyi ustidan past balandlikda uchib o‘tgan dron tovushini eshitganini aytdi. Uning uyi Ukraina chegarasidan atigi 30 kilometr uzoqlikda joylashgan.
Shuningdek, 38 yoshli Katajina Jvigala bolalari bilan yashaydigan Vixalyov qishlog‘ida kuchli portlashga o‘xshash tovush eshitganini, keyinchalik bu dron ekanini tushunganini bildirdi. Uning o‘g‘li, “Ona, urush bizga ham keldimi?” deb so‘ragan.
The Wall Street Journal ta’kidicha, Rossiya dronlarining Polshaga kirib kelishi mamlakatda Ukrainadagi urushga bo‘lgan munosabatlarda yangi bosqichni boshlab berdi. Polsha allaqachon Rossiyaning qo‘poruvchilik harakatlarining nishoniga aylangan va bunday operatsiyalarning maqsadi Varshavaning Kiyevni qo‘llab-quvvatlashini susaytirishdir.
Ammo dronlar hujumi harbiy to‘qnashuv xavfini oshirmoqda. 2023-yil 13 sentyabr kuni Polsha qiruvchi samolyotlari yana havoga ko‘tarildi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bu harakatlar profilaktik xarakterga ega edi. Shu kuni Lyublin shahri aeroporti vaqtincha yopildi.
Kshivovejba qishlog‘ida yashovchi Edita va Tomash Vechereklar esa telefonlariga “dron hujumi xavfi” haqida ogohlantirish kelgani haqida gapirdi. Ular hukumat aholini bunday vaziyatlarda qanday harakat qilish kerakligi haqida yetarlicha ma’lumot bermayotganidan norozi ekanini bildirdi.
Edita davlat tomonidan aholi uchun amaliy mashg‘ulotlar tashkil etilishi kerakligini ta’kidladi. Uning qizi esa, dron parchalari qishloqdagi uy tomiga tushganidan keyin uyning ikkinchi qavatida uxlashdan bosh tortmoqda.
Aholi hanuz rasmiy izoh kutmoqda. Ular “Osmonda nima bo‘ldi?
Nima uchun samolyotlar ko‘tarildi? Bu xavfli emasmi?” kabi savollarga javob izlamoqda.
WSJning yozishicha, bu voqea Polsha jamiyatini ikki qismga bo‘lgan. Ba’zilar ukrainlarga nisbatan hamdardlik yanada kuchayganini aytsa, boshqalar Kiyev Polshani mojaro tomon tortayotgani haqida fikr bildiradi.
Ayrimlar esa Rossiya tarafidan tarqatilgan “dronlarni ukrainlar maxsus Polshaga yo‘naltirgan” degan iddaolarni ham takrorlamoqda. Viriki-Volya qishlog‘i rahbari Bernard Blashchuk “Dezinformatsiya ham haqiqy xavfdir.
Biz Ukraina chegarasidan atigi 12 kilometrda yashaymiz. Shu sababli NATO qo‘shinlarini bu yerda ko‘rishni istayman”, dedi.
Uning qishlog‘ida dron parchalari uylardan biriga zarar yetkazgani ham ma’lum qilindi. Shunday qilib, Rossiya dronlari bilan bog‘liq voqea Polshani yanada hushyorlikka chaqirdi va mamlakat xavfsizlik siyosati yuzasidan yangi savollarni kun tartibiga olib chiqdi.

Россия дроны проникли на территорию Польши
В ночь на 10 сентября 2023 года более 20 беспилотных летательных аппаратов, принадлежащих России, проникли на территорию Польши. Об этом сообщает Zamin.uz.
Часть из них была сбита, остальные были перехвачены истребителями, поднятыми в воздух. Это событие вызывает серьёзное беспокойство у жителей восточного региона, граничащего с Украиной, сообщает The Wall Street Journal.
Одна из местных жительниц, Ала Весоловска, рассказала, что утром, когда она готовила завтрак, услышала звук дрона, пролетавшего на низкой высоте над её домом. Её дом находится всего в 30 километрах от украинской границы.
Также 38-летняя Катаржина Жвигала, проживающая в деревне Вихалёв с детьми, сообщила, что услышала громкий звук, похожий на взрыв, а позже поняла, что это был дрон. Её сын спросил: «Мама, война пришла и к нам?»
The Wall Street Journal отмечает, что проникновение российских дронов в Польшу ознаменовало новый этап в отношении страны к войне в Украине. Польша уже стала целью диверсионных действий России, и цель таких операций — ослабить поддержку Варшавой Киева.
Однако атака дронов увеличивает риск военного столкновения. 13 сентября 2023 года польские истребители вновь были подняты в воздух.
По официальным данным, эти действия носили профилактический характер. В тот же день аэропорт города Люблин был временно закрыт.
Жители деревни Кшивожейба, Эдита и Томаш Вечерек, рассказали, что получили на телефоны предупреждение о «риске атаки дронов». Они выразили недовольство тем, что правительство недостаточно информирует население о том, как действовать в таких ситуациях.
Эдита подчеркнула необходимость проведения практических занятий для населения со стороны государства. Её дочь отказывается спать на втором этаже дома после того, как обломки дрона упали на крышу их дома в деревне.
Жители всё ещё ждут официальных разъяснений. Они ищут ответы на вопросы: «Что произошло в небе? Почему были подняты самолёты? Разве это не опасно?»
По словам WSJ, это событие разделило польское общество на две части. Одни говорят, что их сочувствие украинцам усилилось, другие считают, что Киев втягивает Польшу в конфликт.
Некоторые повторяют утверждения, распространяемые Россией, что «украинцы специально направляют дроны в Польшу». Глава деревни Вирики-Воля, Бернард Блашчук, заявил: «Дезинформация — тоже реальная угроза.
Мы живём всего в 12 километрах от украинской границы. Поэтому я хочу видеть здесь войска НАТО», — сказал он.
Также сообщается, что обломки дрона повредили один из домов в его деревне. Таким образом, инцидент с российскими дронами призвал Польшу к большей бдительности и поставил новые вопросы в повестку дня по вопросам безопасности страны.