Yaponiyaning “Uyg‘onish sari yo‘l” nomli siyosiy partiyasi o‘zining yangi rahbari sifatida sun’iy intellektni tanlaganini AFP axborot agentligi ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Partiyaning avvalgi yetakchisi Sindzi Isimaru iyul oyida bo‘lib o‘tgan yuqori palata saylovlarida kutilmagan natija sabab iste’foga chiqdi. Isimaru yanvar oyida partiyaga asos solgan va ilgari Yaponiya g‘arbidagi Akitakata shahri hokimi sifatida faoliyat yuritgan.
Ushbu partiyaning aniq siyosiy platformasi mavjud emas, a’zolar esa o‘z dasturlarini shakllantirishda mustaqil. Isimaru o‘rniga partiya ichki saylovda 25 yoshli aspirant Koki Okumura g‘alaba qozondi.
U partiyaning yangi rahbari sifatida sun’iy intellektni e’lon qildi. Bu qaror partiyaning kelajakda texnologik yangiliklarga ochiqligini va sun’iy intellektni siyosiy jarayonlarda qo‘llashga intilishini ko‘rsatadi.
AFP ma’lumotlariga ko‘ra, sun’iy intellekt bo‘yicha ta’lim olayotgan universitet talabasi partiya rahbarining yordamchisi sifatida faoliyat yuritishi mumkin. Rasmiy ravishda partiyani boshqaruvchi Okumura sun’iy intellekt siyosiy qarorlarni qabul qilmaydi, balki a’zolar o‘rtasida resurslar va vazifalarni taqsimlash kabi ichki jarayonlarni samarali boshqarishda yordam berishini ta’kidladi.
Hisobotlarga ko‘ra, iyun oyida Tokio prefekturasi parlament saylovlarida “Uyg‘onish sari yo‘l” partiyasidan ilgari surilgan 42 nomzoddan hech biri saylanmagan. Iyul oyida esa yuqori palata saylovlarida 10 nomzod ilgari surilgan, ammo barchasi mag‘lub bo‘lgan.
Bu voqea Yaponiya siyosatida texnologik innovatsiyalar va sun’iy intellektning o‘rni oshayotganini ko‘rsatadi. Partiyaning bunday yondashuvi nafaqat jurnalistlar va siyosatshunoslarning e’tiborini tortmoqda, balki mamlakatda sun’iy intellektning davlat va siyosiy institutlarda qo‘llanilishi bo‘yicha keng muhokamalarni ham keltirib chiqarmoqda.
Shu holatdan kelib chiqadigan asosiy xulosa shuki, texnologiya va sun’iy intellekt nafaqat kundalik hayotda, balki siyosiy tizimda ham yangi imkoniyatlar va o‘zgarishlar yaratishi mumkin.

В качестве лидера японской партии выбрали искусственный интеллект
Политическая партия Японии «Путь к пробуждению» объявила агентству AFP о выборе искусственного интеллекта в качестве своего нового лидера. Об этом сообщает Zamin.uz.
Предыдущий лидер партии Синдзи Исимару ушёл в отставку из-за неожиданного результата на выборах в верхнюю палату, которые прошли в июле. Исимару основал партию в январе и ранее работал мэром города Акитаката на западе Японии.
У партии нет чёткой политической платформы, а члены самостоятельно формируют свои программы. Внутрипартийные выборы выиграл 25-летний аспирант Коки Окумура, который сменил Исимару.
Он объявил искусственный интеллект новым лидером партии. Это решение показывает открытость партии к технологическим инновациям в будущем и стремление применять искусственный интеллект в политических процессах.
По данным AFP, студент университета, обучающийся в области искусственного интеллекта, может выступать в роли помощника лидера партии. Официально руководитель партии Окумура подчеркнул, что искусственный интеллект не принимает политические решения, а помогает эффективно управлять внутренними процессами, такими как распределение ресурсов и задач между членами.
Согласно отчётам, на выборах в парламент префектуры Токио в июне ни один из 42 кандидатов от партии «Путь к пробуждению» не был избран. В июле на выборах в верхнюю палату было выдвинуто 10 кандидатов, но все они потерпели поражение.
Это событие демонстрирует растущую роль технологических инноваций и искусственного интеллекта в японской политике. Такой подход партии привлекает внимание не только журналистов и политологов, но и вызывает широкие дискуссии в стране о применении искусственного интеллекта в государственных и политических институтах.
Основной вывод из этой ситуации заключается в том, что технологии и искусственный интеллект могут создавать новые возможности и изменения не только в повседневной жизни, но и в политической системе.