Uttarakxandda yomg‘irlar va ko‘chkilar talafoti oshdi
Hindistonning shimoliy qismida joylashgan Uttarakxand shtatida kuchli yomg‘irlar va ko‘chkilar sababli katta tabiiy ofatlar yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
So‘nggi ikki kun ichida yog‘ingarchilik natijasida kamida 17 kishi halok bo‘ldi, shuningdek, 20 dan ortiq inson bedarak yo‘qolgan. Bu tabiiy ofat asosan tog‘li hududlarda kuchli toshqinlar va yer ko‘chkilarini keltirib chiqardi.
Dexradun shahrida transport tizimi jiddiy zarar ko‘rdi, yo‘llarning yuvilib ketishi sababli qutqaruv guruhlari ayrim hududlarga yetib borishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Rispana va Bindal daryolaridagi ko‘priklarning ag‘darilishi esa jabrlanganlarga yordam berishni yanada murakkablashtirdi.
Ayrim turar-joy binolari vayron bo‘lib, yuzlab odamlar o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Hukumat favqulodda holat e’lon qilib, maktablar vaqtincha yopildi va davlat idoralari ish faoliyati to‘xtatildi.
Qutqaruvchilar hozirda bedarak yo‘qolganlarni izlash ishlarini davom ettirmoqda. Yomon havo sharoiti sababli ayrim hududlarda izlov ishlari faqat vertolyotlar yordamida amalga oshirilmoqda.
Mahalliy aholi xavfsiz hududlarga evakuatsiya qilinmoqda. Ushbu holat hududda katta xavotir va og‘ir vaziyat yuzaga kelganini ko‘rsatmoqda.

В Уттаракханде увеличились потери от дождей и оползней
В индийском штате Уттаракханд на севере страны произошли крупные природные катастрофы из-за сильных дождей и оползней. Об этом сообщает Zamin.uz.
За последние два дня в результате осадков погибло не менее 17 человек, а более 20 человек числятся пропавшими без вести. Эта природная катастрофа в основном вызвала сильные наводнения и оползни в горных районах.
В городе Дехрадун транспортная система серьезно пострадала, спасательным группам трудно добраться до некоторых районов из-за размытых дорог. Обрушение мостов через реки Риспана и Биндал усложнило оказание помощи пострадавшим.
Некоторые жилые здания разрушены, сотни людей были вынуждены покинуть свои дома. Правительство объявило чрезвычайное положение, школы временно закрыты, а работа государственных учреждений приостановлена.
Спасатели продолжают поиски пропавших без вести. Из-за плохих погодных условий поисковые работы в некоторых районах проводятся только с помощью вертолетов.
Местное население эвакуируется в безопасные районы. Эта ситуация свидетельствует о большой тревоге и тяжелом положении в регионе.