Yevropada restoranlarda chekish 2027-yildan taqiqlanadi
Yevropaning bir qator yirik shaharlarida mahalliy hokimiyat organlari yangi cheklovlarni joriy etishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qarorga ko‘ra, 2027-yil 1-yanvardan boshlab kafe, bar va restoranlarning ochiq terassalarida chekish hamda elektron sigaretalardan foydalanish qat’iyan taqiqlanadi. Bu taqiq oddiy sigaretalar bilan bir qatorda elektron sigaretalar, veyplar va kalyanlarga ham taalluqlidir.
Yangi qoidalarga ko‘ra, taqiq ayrim muassasalardagi, aeroportlarda yoki maxsus sigaret klublaridagi chekish xonalariga ham tatbiq etiladi. Shu tariqa, umumiy ovqatlanish joylari va jamoat maydonlari tamaki mahsulotlaridan butunlay xoli bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Ushbu munitsipal qaror rasmiy ravishda e’lon qilindi va Yevropa Komissiyasining tavsiyalari asosida ishlab chiqilgan choralar to‘plamiga kiritildi. Restoran va bar egalariga yangi qoidalarga moslashish uchun taxminan bir yarim yil muddat beriladi.
Bundan tashqari, 2027-yil yanvaridan boshlab muassasalardan 10 metr radiusda ham chekish taqiqlanadi. Agar taqiq kuchga kirgandan keyin ham mijozlarga kuldon berilsa, muassasa egalari jarimaga tortiladi, shuningdek, qoidalarni buzgan tashrif buyuruvchilar ham javobgarlikka tortilishi mumkin.
Shuningdek, hujjatda mahalliy hokimiyat organlari festivallar, yarmarkalar va ommaviy tadbirlar vaqtida ham chekishni cheklash uchun qo‘shimcha choralar ishlab chiqishi zarurligi qayd etilgan. Biroq, restoran va bar egalarining uyushmasi yangi taqiqlar iqtisodiy oqibatlarga olib kelishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Ularning fikricha, cheklovlar chekuvchilar sonini kamaytirmasdan, ularni ko‘chada chekishga majbur etishi aholi uchun noqulaylik tug‘dirishi va muassasa xodimlarining nazoratini qiyinlashtirishi mumkin. Avvalroq Yevropa Komissiyasi ushbu taqiqni 2026-yilda joriy etish taklifini bildirgan edi, ammo sohada tayyorgarlik ishlariga ko‘proq vaqt ajratish maqsadida muddat bir yilga kechiktirildi.

В Европе курение в ресторанах будет запрещено с 2027 года
В ряде крупных городов Европы местные органы власти приняли решение ввести новые ограничения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому решению, с 1 января 2027 года курение и использование электронных сигарет на открытых террасах кафе, баров и ресторанов будет строго запрещено. Этот запрет распространяется как на обычные сигареты, так и на электронные сигареты, вейпы и кальяны.
По новым правилам запрет будет применяться также к курительным комнатам в некоторых заведениях, аэропортах или специальных сигарных клубах. Таким образом, предполагается полностью освободить общественные места питания и общественные пространства от табачных изделий.
Это муниципальное решение было официально объявлено и включено в комплекс мер, разработанных на основе рекомендаций Европейской комиссии. Владельцам ресторанов и баров предоставляется примерно полтора года для адаптации к новым правилам.
Кроме того, с января 2027 года курение будет запрещено в радиусе 10 метров от заведений. Если после вступления запрета клиентам будут предоставляться пепельницы, владельцы заведений будут оштрафованы, а также посетители, нарушающие правила, могут быть привлечены к ответственности.
В документе также отмечается необходимость разработки дополнительных мер местными органами власти для ограничения курения во время фестивалей, ярмарок и массовых мероприятий. Однако ассоциация владельцев ресторанов и баров подчеркивает, что новые запреты могут привести к экономическим последствиям.
По их мнению, ограничения не уменьшат количество курящих, а вынудят их курить на улице, что создаст неудобства для населения и усложнит контроль со стороны сотрудников заведений. Ранее Европейская комиссия предлагала ввести этот запрет в 2026 году, но срок был отложен на год, чтобы уделить больше времени подготовительным работам.
Таким образом, новые правила вступят в силу с 2027 года и будут способствовать очистке общественных мест от табачного дыма.