Afg‘onistonda optik tolali internet cheklandi
Afg‘oniston hukumati "gunohlarga qarshi kurash" nomi ostida optik tolali internetdan foydalanishni cheklashni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kursiv media xabariga ko‘ra, bu qaror "Tolibon" tomonidan berilgan buyruq asosida amalga oshirilmoqda. Ayniqsa, Balx viloyatida internetga kirish to‘liq to‘xtatilgan.
Mahalliy rahbarlar bu cheklovlarni "axloqsizlikka qarshi kurash" deb asoslashmoqda. Internet xizmatlarining cheklanishi natijasida pasport olish va bojxona ishlari to‘xtab qoldi.
Vazirlar darajasida Kandahorga olti nafar mas’ul yuborildi. Cheklovlar yaqin kunlarda boshqa viloyatlarga ham tarqalishi mumkinligi haqida xabarlar bor.
Shuningdek, jurnalist Bilol Sarvariy ma’lumotiga ko‘ra, Mazar shahrida gubernator bilan aloqa vaziri o‘rtasida keskin nizolar yuzaga kelgan. Kobulda esa internet cheklovlariga qarshi noroziliklar mavjud.
Bu holatlar mamlakatda internet erkinligi va ma’muriy boshqaruv masalalariga oid muammolarni yanada kuchaytirmoqda.

В Афганистане ограничен доступ к оптоволоконному интернету
Правительство Афганистана начало ограничивать использование оптоволоконного интернета под предлогом "борьбы с грехами". Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Kursiv media, это решение реализуется на основании приказа, выданного "Талибаном". Особенно в провинции Балх доступ к интернету полностью прекращён.
Местные власти оправдывают эти ограничения как "борьбу с безнравственностью". В результате ограничений интернет-услуг приостановлены выдача паспортов и таможенные операции.
На уровне министров в Кандагар направлены шесть ответственных лиц. Поступают сообщения о том, что ограничения могут распространиться на другие провинции в ближайшие дни.
Кроме того, по данным журналиста Билола Сарвария, в городе Мазар возникли острые конфликты между губернатором и министром связи. В Кабуле же существуют протесты против ограничений интернета.