2026-yilda o‘tadigan Vuelta velosiped poygasiga isroillik sportchilar qo‘shilsa, Kanar orollari ushbu musobaqaga mezbonlik qilmasligini rasmiy ravishda ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda bir qator ommaviy axborot vositalari mintaqa hukumati rahbari Antonio Moralesga tayanib xabar berdi. Gran-Kanariya rahbari Antonio Morales Isroilning insoniyatga qarshi jinoyatlarini va uning global imijini qo‘llab-quvvatlamasliklarini ta’kidladi hamda bu masalada qat’iy pozitsiyada ekanligini bildirdi.
U xalqaro sport musobaqalarida etika va insoniy qadriyatlarning muhimligini alohida qayd etdi. Oldinroq Ispaniya, Niderlandiya va bir necha Yevropa davlatlari Isroil ushbu musobaqada qatnashsa, “Yevrovideniye-2026”da ishtirok etmaslik haqida ogohlantirish bergan edi.
Bu qaror xalqaro maydonda sport va siyosatning o‘zaro ta’sirini ochiq ko‘rsatdi. Mutaxassislarning fikricha, sport va siyosat ko‘pincha alohida yo‘nalishda bo‘lsa-da, xalqaro musobaqalarda inson huquqlari va milliy qonun-qoidalarga rioya qilish sportchilar va tashkilotlar uchun asosiy talab hisoblanadi.
Shu sababli, Isroil sportchilarining ishtiroki siyosiy va madaniy munozaralarga sabab bo‘lishi mumkin. Kelajakda xalqaro sport tashkilotlari ushbu masalaga munosabat bildirishlari va musobaqalarning adolatli hamda xavfsiz o‘tishini ta’minlash uchun zarur choralar ko‘rishlari kutilmoqda.
Bu holat sport jamoatchiligi orasida katta qiziqish uyg‘otmoqda, chunki sport va siyosatning kesishuv nuqtalari hamda ularning global ta’siri muxlislar uchun muhim mavzulardan biridir.

Канарские острова отказались от участия в Вуэльте
В 2026 году, если израильские спортсмены присоединятся к велогонке Вуэльта, Канарские острова официально заявили, что не будут принимать этот турнир. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили ряд СМИ, ссылаясь на главу регионального правительства Антонио Моралеса. Глава Гран-Канарии Антонио Моралес подчеркнул, что не поддерживают преступления Израиля против человечности и его глобальный имидж, а также заявили о своей твердой позиции по этому вопросу.
Он особо отметил важность этики и человеческих ценностей в международных спортивных соревнованиях. Ранее Испания, Нидерланды и несколько европейских стран предупреждали, что в случае участия Израиля в этом турнире они не примут участие в «Евровидении-2026».
Это решение открыто продемонстрировало взаимовлияние спорта и политики на международной арене. По мнению экспертов, хотя спорт и политика часто идут разными путями, соблюдение прав человека и национальных законов в международных соревнованиях является основным требованием для спортсменов и организаций.
По этой причине участие израильских спортсменов может вызвать политические и культурные споры. В будущем ожидается, что международные спортивные организации выразят свою позицию по этому вопросу и примут необходимые меры для обеспечения справедливого и безопасного проведения соревнований.
Эта ситуация вызывает большой интерес в спортивном сообществе, поскольку пересечение спорта и политики и их глобальное влияние являются важными темами для болельщиков.