Ayollar past bo‘yli erkaklarni kamroq tanlaydi
Britaniyalik munosabatlar bo‘yicha mutaxassis Treysi Koks Daily Mail nashriga bergan intervyusida ayollar nega 160 santimetrdan past bo‘lgan erkaklar bilan uchrashishdan bosh tortishini tahlil qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bu qaror ko‘pincha ochiqchasiga aytilmaydi, ammo ayollar o‘z tanlovini bo‘yi baland erkak yonida ayollikni his qilish yoki xavfsizlik hissi bilan izohlaydi. Ba’zi ayollar esa shunchaki o‘pish, quchoqlash yoki do‘stlarining munosabati sababli bunday erkaklarni tanlamasliklarini tan olishadi.
Hatto ayrimlari ochiqchasiga: “Men past bo‘yli yigit bilan uchrashishdan ko‘ra, bir umr yolg‘iz qolishni afzal bilaman”, deb bildiradi. Bunday qarorlar past bo‘yli erkaklar uchun qiyin bo‘lib, ular rad etilish, o‘zini qobiliyatsiz his qilish va depressiyaga tushish xavfi bilan yuzlashadi.
Tadqiqotlar shuni ko‘rsatadiki, bo‘yi 180 santimetrdan yuqori erkaklar tanishuv ilovalarida 40 foiz ko‘proq javob oladi, ko‘proq daromad qiladi va rahbarlik lavozimlarida ko‘proq e’tirof etiladi. Shunga qaramay, ba’zi ayollar eski stereotiplardan voz kechib, o‘zini erkin his qiladigan past bo‘yli erkaklar bilan mustahkam va samimiy munosabatlar o‘rnatmoqda.
“Agar mening bo‘yim uni bezovta qilmasa, men ham bezovta qilmayman”, deydi shunday ayollardan biri. Bu holat jamiyatdagi qadriyatlar o‘zgarayotganini ko‘rsatadi.

Женщины реже выбирают мужчин низкого роста
Британский специалист по отношениям Трейси Кокс в интервью изданию Daily Mail проанализировала, почему женщины отказываются встречаться с мужчинами ниже 160 сантиметров. Об этом сообщает Zamin.uz.
По её словам, это решение часто не озвучивается открыто, но женщины объясняют свой выбор ощущением женственности или чувством безопасности рядом с высоким мужчиной. Некоторые женщины признаются, что просто не выбирают таких мужчин из-за поцелуев, объятий или отношений своих подруг.
Некоторые даже открыто заявляют: «Я предпочитаю всю жизнь оставаться одна, чем встречаться с мужчиной низкого роста». Такие решения тяжело даются мужчинам низкого роста, они сталкиваются с риском отказа, чувством неспособности и депрессией.
Исследования показывают, что мужчины ростом выше 180 сантиметров получают на 40 процентов больше откликов в приложениях для знакомств, зарабатывают больше и чаще занимают руководящие должности. Тем не менее, некоторые женщины отказываются от старых стереотипов и строят крепкие и искренние отношения с мужчинами низкого роста, с которыми чувствуют себя свободно.
«Если мой рост не беспокоит его, я тоже не буду беспокоиться», — говорит одна из таких женщин. Эта ситуация показывает, что ценности в обществе меняются.