Qozonda o‘zbekistonlik fuqaro 45 kun ushlab turildi
Qozon shahrida o‘zbekistonlik fuqaro 45 kun davomida vaqtincha izolyatorda ushlab turilishi haqida Qozondagi Bosh konsulxona rasmiy bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videoda O‘zbekiston fuqarosining Qozondagi xorijiy fuqarolarni vaqtincha saqlash muassasasida 45 kundan beri saqlanayotgani va Vataniga qaytishda yordam so‘ragani ko‘rsatilgan edi. O‘rganish natijasida ushbu shaxs O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi M.A.
(1983-yilda tug‘ilgan) ekanligi aniqlangan. M.A.ga nisbatan 2025-yil 2-avgust kuni Rossiya Federatsiyasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 18.8-moddasi 1.1-qismi bo‘yicha ma’muriy choralar qo‘llanib, Rossiya hududidan majburiy chiqarib yuborish qarori qabul qilingan.
Bundan tashqari, M.A. 2025-yil 11-iyulida ham aynan shu modda bo‘yicha javobgarlikka tortilgani ma’lum bo‘ldi.
Fuqaroning xorijga chiqish pasportida Rossiya davlat chegarasidan o‘tish haqidagi muhrlar qalbakilashtirilganligi aniqlangani sababli hujjat ekspertizaga yuborildi. Bu esa hodisaning qonuniy va xavfsizlik jihatlarini to‘liq tekshirish imkonini berdi.
2025-yil 2-sentyabr kuni Saratov viloyati Ichki migratsiya bo‘limi M.A. uchun O‘zbekistonga qaytish guvohnomasini rasmiylashtirish maqsadida Bosh konsulxonaga so‘rovnoma yubordi.
So‘rov Konsulxona tomonidan tezkor va ijobiy hal qilindi. Hozirda Saratov viloyati ichki migratsiya idorasi vakilining Qozon shahriga xizmat safari amalga oshirilishi kutilmoqda.
Qozondagi Bosh konsulxona mazkur masalani o‘z nazoratiga olib, barcha zarur chora-tadbirlarni ko‘rishda faoliyatini davom ettirmoqda. Ushbu jarayon fuqaro huquqlarini himoya qilish, konsullik yordamini samarali ta’minlash hamda xalqaro qonunchilik talablariga rioya qilish nuqtai nazaridan muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

В Казани гражданин Узбекистана был задержан на 45 дней
Официальное заявление по поводу временного содержания гражданина Узбекистана в изоляторе в Казани в течение 45 дней сделало Генеральное консульство в Казани. Об этом сообщает Zamin.uz.
В видео, распространяемом в социальных сетях, показано, что гражданин Узбекистана содержится в учреждении временного содержания иностранных граждан в Казани уже более 45 дней и просит помощи в возвращении на Родину. По результатам проверки установлено, что данный человек является гражданином Республики Узбекистан М.А.
(родился в 1983 году). В отношении М.А. 2 августа 2025 года были применены административные меры в соответствии с частью 1.1 статьи 18.8 Кодекса Российской Федерации об административных правонарушениях, а также принято решение о принудительном выдворении с территории России.
Кроме того, стало известно, что М.А. также привлекался к ответственности по той же статье 11 июля 2025 года.
В связи с выявлением подделки штампов о прохождении государственной границы России в заграничном паспорте гражданина, документ был направлен на экспертизу. Это позволило полностью проверить законность и безопасность произошедшего.
2 сентября 2025 года отдел внутренней миграции Саратовской области направил в Генеральное консульство запрос для оформления свидетельства на возвращение М.А. в Узбекистан.
Запрос был оперативно и положительно решён Консульством. В настоящее время ожидается служебная поездка представителя отдела внутренней миграции Саратовской области в город Казань.
Генеральное консульство в Казани взяло данный вопрос под свой контроль и продолжает активно принимать все необходимые меры. Этот процесс имеет важное значение с точки зрения защиты прав граждан, эффективного оказания консульской помощи и соблюдения требований международного законодательства.