Qirg‘iziston poytaxti Bishkek tuman sudi mustaqil axborot maydonidagi eng bahsli ish bo‘yicha qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sud 17 sentyabr kuni «Kloop» internet-nashrining sobiq operatorlari Aleksandr Aleksandrov va Joomart Duolatovni besh yilga ozodlikdan mahrum etdi. Shuningdek, ismlari oshkor etilmagan yana ikki buxgalterga uch yillik shartli qamoq jazosi tayinlandi.
Ularning barchasi ommaviy tartibsizliklarni qo‘zg‘atishda aybdor deb topildi. Ayblovda sudlanuvchilar Temirov Live YouTube kanali asoschisi, tanqidiy va surishtiruv jurnalistikasi bilan shug‘ullanuvchi Bolot Temirov bilan hamkorlikda tayyorlangan materiallarni tarqatishda ishtirok etgani qayd etilgan.
Ularga “yolg‘on ma’lumot tarqatish, mamlakat rahbariyatini asossiz tanqid qilish, ommaviy tartibsizliklarga undash hamda hokimiyatni zo‘ravonlik yo‘li bilan egallashga chaqirish” ayblovlari qo‘yildi. Biroq «Kloop» o‘zining rasmiy Telegram-kanalida bu da’volarni qat’iyan rad etdi.
Nashr ma’lumotiga ko‘ra, sudda muhokama qilingan videolar sayt orqali chop etilmagan va unda na operatorlar, na buxgalterlar ishtirok etmagan. Sud jarayonidagi davlat ekspertlaridan biri Taalaybek Abdiqo‘zoyev videolarning asl mualliflarini aniqlashning imkoni yo‘qligini tasdiqladi.
Mazkur hukm mahalliy jurnalistika va so‘z erkinligi masalalarida katta bahslarga sabab bo‘ldi. Jamoatchilik orasida qaror tanqid ostida, chunki ayblanuvchilarning ba’zilari umuman ish bilan bog‘liq emasligi ta’kidlanmoqda.
Hozirgi paytda ishga oid tortishuvlar va uning oqibatlari jamiyatda ko‘plab savollarni uyg‘otib, ommaviy muhokamaga sabab bo‘lmoqda.

В Бишкеке бывшие операторы Kloop приговорены к тюремному заключению
Районный суд столицы Кыргызстана Бишкека вынес решение по одному из самых спорных дел в независимом информационном пространстве. Об этом сообщает Zamin.uz.
Суд 17 сентября приговорил бывших операторов интернет-издания «Kloop» Александра Александрова и Джумарта Дуолатова к пяти годам лишения свободы. Также двум бухгалтерам, имена которых не разглашаются, назначено условное наказание сроком на три года.
Все они признаны виновными в организации массовых беспорядков. В обвинении отмечается, что подсудимые участвовали в распространении материалов, подготовленных в сотрудничестве с основателем YouTube-канала Temirov Live, журналистом критического и расследовательского направления Болотом Темировым.
Им предъявлены обвинения в распространении ложной информации, необоснованной критике руководства страны, подстрекательстве к массовым беспорядкам и призывах к насильственному захвату власти. Однако «Kloop» на своем официальном Telegram-канале категорически отверг эти обвинения.
По данным издания, видео, обсуждавшиеся в суде, не публиковались на сайте, и ни операторы, ни бухгалтеры не участвовали в их создании. Один из государственных экспертов в ходе судебного процесса, Таалайбек Абдикозоев, подтвердил невозможность определить настоящих авторов видео.
Данный приговор вызвал широкие споры в местной журналистской среде и по вопросам свободы слова. Общественность критикует решение, отмечая, что некоторые обвиняемые вовсе не связаны с делом.
В настоящее время споры вокруг дела и его последствия вызывают множество вопросов в обществе и становятся предметом массового обсуждения.