AQShning sobiq prezidenti Jo Bayden va uning oilasi moliyaviy qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Independent nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, Baydenlarning qarzlari taxminan 800 ming dollarga yetgan. Ushbu qarzlar orasida Delaverdagi Rehobot-Bich shahrida joylashgan uy uchun ipoteka to‘lovlari ham mavjud.
Jo Bayden sobiq prezident va uzoq yillik senator sifatida yiliga 416 ming dollar pensiya oladi. Biroq, bu mablag‘ oilaning kundalik xarajatlarini qoplash uchun yetarli emas.
Hozirda Baydenning qo‘shimcha daromad manbalari mavjud emas. Prezidentlik davrida orttirgan obro‘-e’tiborini tijoratga aylantirishda ham qiyinchiliklar yuzaga kelmoqda.
Ko‘plab kompaniyalar uni qimmatbaho ma’ruzalar berishga taklif qilishdan bosh tortmoqda, siyosiy ittifoqchilari esa undan asta-sekin uzoqlashmoqda. Shu sababli, Baydenga ma’ruzalar uchun 300 mingdan 500 ming dollargacha to‘lashga tayyor bo‘lgan buyurtmachilar topilishi qiyinlashgan.
Oilaning asosiy umidi uning esdaliklarini nashr qilishdan keladigan taxminan 10 million dollarlik daromadga qaratilgan. Biroq bu summa sobiq prezident Barak Obamaning kitoblari sotilishidan olgan 60 million dollarlik daromad bilan solishtirganda juda kichikdir.
Shuningdek, Jo Bayden prostata saratoniga qarshi kurash olib bormoqda. Uning turmush o‘rtog‘i Jill Bayden o‘qituvchilik faoliyatini to‘xtatib, haq to‘lanmaydigan jamoat ishlarida faol ishtirok etmoqda.
Oilaning yana bir muammosi – o‘g‘li Hanter Baydenga tegishli. Uning aliment bo‘yicha bir necha million dollarlik qarzi mavjud.
Hanterning kitoblari, rasmlari va ommaviy chiqishlariga qiziqish kamaygani sababli daromad manbalari keskin qisqargan. Moliyaviy qiyinchiliklar va sog‘liq muammolari tufayli Baydenlar oilasi hozirda jiddiy sinovlardan o‘tmoqda.
Ularning holati ko‘plab odamlar diqqatini tortmoqda va oilaning kelajagi haqida savollar tug‘ilmoqda.

Семья Джо Байдена испытывает финансовые трудности
Бывший президент США Джо Байден и его семья сталкиваются с финансовыми трудностями. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания Independent, долги семьи Байденов достигают примерно 800 тысяч долларов. Среди этих долгов также есть ипотечные платежи за дом, расположенный в городе Рехобот-Бич, штат Делавэр.
Джо Байден получает пенсию в размере 416 тысяч долларов в год как бывший президент и многолетний сенатор. Однако этих средств недостаточно для покрытия повседневных расходов семьи.
В настоящее время у Байдена нет дополнительных источников дохода. Ему также сложно коммерциализировать репутацию, приобретённую во время президентства.
Многие компании отказываются приглашать его для проведения дорогостоящих выступлений, а политические союзники постепенно отдаляются от него. По этой причине найти заказчиков, готовых платить за выступления от 300 до 500 тысяч долларов, становится всё сложнее.
Основная надежда семьи связана с доходом примерно в 10 миллионов долларов от публикации его мемуаров. Однако эта сумма очень мала по сравнению с доходом бывшего президента Барака Обамы, который получил 60 миллионов долларов от продажи своих книг.
Кроме того, Джо Байден борется с раком простаты. Его супруга Джилл Байден приостановила преподавательскую деятельность и активно участвует в неоплачиваемой общественной работе.
Ещё одной проблемой семьи является их сын Хантер Байден. У него есть задолженность по алиментам на несколько миллионов долларов.
Из-за снижения интереса к книгам, картинам и публичным выступлениям Хантера источники дохода резко сократились. В связи с финансовыми трудностями и проблемами со здоровьем семья Байденов сейчас проходит серьёзные испытания.