AQSHning Colossal Biosciences nomli biotexnologiya kompaniyasi XVII asrda butunlay yo‘q bo‘lgan dodo qushini qayta tiriltirish loyihasini boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bloomberg nashrining xabariga ko‘ra, kompaniya bu maqsadga yetish uchun yetti yil muddat belgilagan. Tadqiqotchilar dodoning eng yaqin qarindoshlaridan biri bo‘lgan kaptardan olingan birlamchi jinsiy hujayralarni laboratoriya sharoitida yetishtirishga muvaffaq bo‘lishdi.
Bu jarayon dodoning genetik tuzilishini qayta yaratishga imkon beradi. Colossal Biosciences loyihani amalga oshirish uchun 120 million dollardan ortiq mablag‘ sarflagan va kompaniyaning umumiy moliyalashtirish hajmi 555 million dollarga yetgan.
Startapning bozor qiymati 10,3 milliard dollardan oshadi. Yaqin yillarda Texas shtatida maxsus qushlarni o‘rganish va genetik tadqiqot markazi qurilishi rejalashtirilmoqda.
Shuningdek, kompaniya ilgari “qo‘rqinchli bo‘ri”ni qayta tiriltirish bo‘yicha ham ish olib borgan. Olimlar toshga aylangan qoldiqlardan olingan namunalar bilan zamonaviy kulrang bo‘rilarning genlarini uyg‘unlashtirib, kattaroq yangi tur yaratdilar.
Ushbu hayvonlar hozirgi bo‘rilardan 20–25 foizga kattaroqdir. Biroq bu loyiha mutaxassislar o‘rtasida bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi, chunki ayrim olimlar yangi tur haqiqiy qo‘rqinchli bo‘ri emas, balki uning uzoq qarindoshiga yaqin genetik kombinatsiya ekanligini ta’kidlashmoqda.

Colossal Biosciences воскрешает птицу додо
Американская биотехнологическая компания Colossal Biosciences начала проект по воскрешению птицы додо, полностью вымершей в XVII веке. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания Bloomberg, компания поставила себе цель достичь этого за семь лет. Исследователи смогли вырастить в лабораторных условиях первичные половые клетки, взятые у голубя, одного из ближайших родственников додо.
Этот процесс позволяет воссоздать генетическую структуру додо. Colossal Biosciences потратила на реализацию проекта более 120 миллионов долларов, а общий объем финансирования компании достиг 555 миллионов долларов.
Рыночная стоимость стартапа превышает 10,3 миллиарда долларов. В ближайшие годы в штате Техас планируется строительство специального центра для изучения птиц и проведения генетических исследований.
Кроме того, компания ранее занималась проектом по воскрешению «страшного волка». Ученые создали новый крупный вид, сочетая гены современных серых волков с образцами, взятыми из окаменелых останков.
Эти животные на 20–25 процентов крупнее современных волков. Однако этот проект вызвал споры среди специалистов, поскольку некоторые ученые утверждают, что новый вид не является настоящим страшным волком, а представляет собой генетическую комбинацию, близкую к его далекому родственнику.